literatura, historie, politika

Volby nikdy nebyly jednodušší

Každé volby jsou právě ty nejdůležitější a rozhodující. Tvrdí to samozřejmě především politici, kteří potřebují mobilizovat voliče. Pravda je, že každé volby jsou důležité. Demokracie není stav, ale proces, neustálá změna a vývoj. A žádnému občanovi nemá být lhostejné, kdo ho zastupuje a řídí stát/kraj/obec, ve kterých žije.

Nadcházející sněmovní volby jsou však tentokrát opravdu veledůležité a naprosto zásadní. V těchto volbách nejde o to, jestli zdanění bude o nějaké procento vyšší či nižší, výši důchodů, sociálních dávek nebo schodku státního rozpočtu. Jde o směřování této země.

Rozhodujeme o návratu k normálu. K demokracii. Ta není žádný ráj, dokonalý stav, ale každodenní úsilí. Rozhodujeme o odvrhnutí cesty na Východ, odvrhnutí autokracie a osvobození země, aby přestala být rukojmím neschopného a přitom všehoschopného gaunera.

Anti-Babiš je sakra legitimní program. (A je velkou chybou, že si to demokratické strany uvědomily až před těmito volbami. A i přesto si stále s Babišem hrají na politiku, když s ním diskutují o provozních tématech. Přitom jediné otázky, které se Babišovi mají ze všech stran neustále klást, jsou: kdy přestanete lhát, kdy přestanete krást, kdy přestanete zneužívat svá média, kdy se začnete stydět, že jste nechal umřít 30 000 lidí?)

A zároveň tvrdím, že žádné volby nebyly jednodušší. Každý demokrat má totiž jen dvě možnosti podle svého světonázoru – konzervativci SPOLU, liberálové PirSTAN. Hlas pro kohokoliv jiného je de facto hlasem pro Babiše. Ostatní parlamentní strany v uplynulém období sloužily jako koaliční partneři ANO – oficiální (ČSSD) i neoficiální (KSČM, SPD). A budou v tom nepochybně pokračovat nadále. Hlasy malým stranám propadnou, přerozdělí se a největší část z nich si v případě volebního vítězství uloupne ANO.

Volič, který každou stranu zkoumá jako briliant ze všech stran a jakmile se nějaká ploška dostatečně neleskne, ofrňuje se… – tak ten má nyní volbu zjednodušenu až na dřeň. Anti-Babiš nebo pro-Babiš. Demokracie nebo samoděržaví. Západ nebo Východ. Ano, takhle jednoduché to je.

Jsem rád, že koalice demokratických stran vznikly, byť hlavní důvod jejich vzniku, totiž přepočet volebních hlasů znevýhodňující menší strany, zmizel. Demokracie je přece především kompromis a ony ukázaly, že jsou ho schopny. A zároveň zjednodušily volbu demokratickému voliči, protože už před volbami daly jasně najevo, s kým budou spolupracovat a s kým ne.

Volba tak stojí na jednoduché otázce: Chcete dále Babiše? Chcete ze svých daní přispívat miliardáři, aby byl ještě bohatší? Chcete zpátky svou zemi?

Každý, komu záleží na současnosti a budoucnosti téhle země, musí dát přednost nedokonalé demokracii s nedokonalými stranami před dokonalým šejdířem.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.