literatura, historie, politika

Vaječný Paroubek

Házet po lidech vajíčky, to se prostě nedělá. Ani když je terčem Paroubek. Ale když on si to tak zaslouží…

Hodit po někom cokoli je akt agrese. I když je to jen zdraví neškodný projektil jako vajíčko. Stejně se toho člověka dotknete na cti, znečistíte ho, poškodíte mu oblečení. Prostě mu ublížíte, i když krev při tom neteče. V životě bych po nikom vajíčko nehodil. A jsem rozhodně proti tomu, aby to dělal kdokoliv jiný.

Proto považuji celou vaječnou kampaň proti Paroubkovi za mimořádně nešťastnou a nesouhlasím s ní a je mi líto, že se něco takového vůbec stalo. Je to jen další důkaz toho, že s politikou u nás to jde strmě s kopce, že se mění v občanskou válku, byť zatím jen „sametovou“. Ale kde to skončí, když to došlo až sem?

Jenže…

Na druhou stranu vrhačům vajec rozumím. Protože není náhodou, že vajíčka začala létat právě na Paroubka a ne na jiného politika. Nikdo jiný takový jednoznačný odpor nevzbuzuje (v české politice neexistuje obdoba antiparoubkismu, jak konstatoval v Reflexu Bohumil Pečinka). Je to forma protestu vyvěrajícího ze zoufalé bezmoci nad tím odpudivým zjevem české politické scény.

Bezmocná zahořklá odpověď na bezoštyšné lhaní, urážení a vyhrožování, rozdmychávání závisti a nenávisti, které v míře nebývalé Paroubek na českou politickou scénu vnesl a spokojeně provozuje. Bezmocný protest proti praktikám, které se nemalé části občanů hnusí, ale nemohou proti nim nic dělat, protože jsou obyčejnými malými a slušnými lidmi. Rozumím těm lidem až moc dobře, protože cítím to samé.

A proto se nemohu ubránit škodolibému zadostiučinění, že to takhle schytal. Protože si opravdu nic jiného nezaslouží. A tento můj pocit v průběhu štvavé mediální kampaně, kterou ČSSD začala proti vajíčkářům vést, ještě zesílil.

Každému soudnému člověku je jasné, že vaječná iniciativa vyrostla sama od sebe. Že vajíčkáře neorganizovala ODS. Přesto ji z toho Paroubek bezostyšně viní. Bez studu se svými spřeženci hlásá, že vajíčkáři, ODS a lidé pravicových názorů jsou stejní jako nacisté. Dokonce i jeho sympatická a milá manželka se k této vlně přidala (a tím ztratila mé sympatie).

Paroubek zase uráží a vyhrožuje. A na jeho mítincích dokonce lidé z ochranky ČSSD napadají a vyvádějí lidi, kteří tam pokojně stojí s transparenty, abezpáteřní slizoun Dimun si vymýšlí, že napadali shromážděné. Chápu, když zakročí proti vajíčkářům, na to mají plné právo. Ale jak narušují shromáždění stojící lidé s transparenty? Jestli něco přinesla vajíčková kampaň, tak především další odhalení, co je to za člověka, který možná na podzim stane v čele této země.

Ale i přesto tyto své pocity si myslím, že se nic takového vůbec nemělo dít. A když už, tak mělo zůstat u toho prvního vajíčka. Mělo zůstat excesem, jakému nelze zabránit, ale není standarním projevem politické (ne)kultury u nás.

Mělo zůstat rozbuškou, za kterou ale mělo následovat nejvýše jen pokojné postávání na Paroubkových mítincích s transparenty nebo symbolicky s alegorickými vejci či prázdnými platy vajec. Aby věděl, že mu to všichni nežerou.

Bylo by to neškodné, stejně zesměšňující, ale nic by se proti tomu namítat nedalo. Naopak pokud by lidé od ČSSD proti takovým demonstrantům zakročili, bylo by jasné, kdo stojí na temné straně Síly… :) Takhle se vajíčka stala i socanskou municí.

Jen se zbytečně rozpoutaly zlé emoce, další kolo obviňování, slovního napadání, ještě více se podnítila nenávist a zvětšila propast mezi lidmi s politickými názory napravo a nalevo (protože jestli někdo věří Paroubkovi jeho ekonomický a sociální program, tak mu uvěří i to, že pravice = nacismus a ještě to posílí nedůvěru mezi lidmi odlišného politického smýšlení). A to je špatně. Zase jsme se o krok přiblížili východní Evropě nebo Balkánu. Jestli to takhle půjde dál, nakonec opravdu ještě jednou budeme rádi, až nám sem zase Rusové přijdou udělat pořádek.

PS: Jako vedlejší produkt celé kampaně se ukázalo, že český Facebook je opravdu značně pravicový (což automaticky neznamená pro-odéesácký). Jestli se z nějakých 200 000 (?) Čechů na FB čtvrtina přihlásila k vajíčkům pro Paroubka, tak je to fakt darda.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

13. 5. 2020

Hledá se ministr financí. Loajální a s angličtinou


13. 5. 2020

Bez americké pomoci bychom válku nevyhráli, přiznali pak Stalin i Žukov


13. 5. 2020

Novináři v Babišových službách vytvořili falešný obraz vládních úspěchů


12. 5. 2020

Bídný účet vládní pomoci


12. 5. 2020

„Náš“ maršál Koněv? Temná postava dějin 20. století


8. 5. 2020

75 let od konce 2. světové války: Několik poznámek o relativitě dobra a zla v dnešním světě


7. 5. 2020

Příjezd Rudé armády do Prahy byl stejnou tragédií jako příjezd Wehrmachtu


7. 5. 2020

Plesl prodá 30 tisíc, Tabery neklesá a kdo je spokojen. Jak koronakrize dopadla na česká média


6. 5. 2020

Státem sponzorované zabíjení a zastrašování jsou součástí ruské strategie


6. 5. 2020

Zpráva obnažuje Babišův systém: Státní úředníci kolektivně kryjí jeho dotační byznys


5. 5. 2020

Klam a manipulace vlády aneb Když Pětadvacítka je vlastně Pětistovka


1. 5. 2020

Povinné roušky jsou symbolem diktatury hlouposti


21. 4. 2020

V zemi buranismu, roušek a rozestupů


15. 4. 2020

Kdo se vzdá svobody na čas, vzdává se jí navždy


15. 4. 2020

Twitter v rukou psychologů: Lingvistické markery deprese


14. 4. 2020

Státní služba jako holding


9. 4. 2020

Očima libertariána: Jak by tady mohlo být krásně...


8. 4. 2020

Diktatura národního zdraví a stát jako základna Agrofertu


3. 4. 2020

Stát vyvolal orkán. Podnikatele odhodil na druhou stranu hráze


2. 4. 2020

Tohle není konec, který si kdokoliv představovalvíce...