literatura, historie, politika

Ukradli nám hokej! Nevadí!

Profesionální sport má něco společného s politikou – v jeho zákulisí se pohybují stejní lidé (někdy typově, někdy opravdu titíž). Bafuňáři. Šíbři. Kmotři. Mastí si přes sport svoje ega, perou peníze a hlavně se do tohoto soukromého podnikání snaží neustále rvát peníze daňových poplatníků, protože „lid přece potřebuje hry“. Nejvíc tahle špína prosakuje z fotbalu, ale nedělejme si iluze, že jiné sporty jsou na tom lépe. Letos se to projevilo v případu budějovického hokeje, kdy Mountfield vyvedl extraligu do Hradce Králové.

Absolutně nepochybuji o tom, že vše bylo dopředu připravené, včetně krycí mediální kampaně, že za to může radnice (snadný cíl, radnice přece může za všechno), potažmo Budvar. Ale ukázalo se, že lidi nejsou až takové stádo, aby spolkli všechno.

Do hry jako důležitý prvek vstoupil fanklub, který primátor Juraj Thoma přizval k jednání a  hledání způsobu, jak díru po Mountfieldu zaplnit. Nevídáno, najednou do hokeje začali mluvit ti, kvůli kterým se vlastně hraje a kterým na něj nejvíce záleží – dosud byli odsouzeni jen do role pasivních diváků. A odvedli obrovský kus práce.

Nakonec vše dopadlo – a já říkám, že navzdory ztrátám – šťastně. Ztráty budou jen krátkodobé, ale prospěch dlouhodobý. Budějčáci získali klub, o němž ví, že je opravdu jejich a že tu bude nastálo. Lepší hrát první ligu s týmem postaveném na poctivém základu, než extraligu se šmejdy. Motor je pro město i Budvar mnohem serióznějším a důvěryhodnějším partnerem než byli bafuňáři z Mountfieldu.

Celá záležitost pak dala více nahlédnout do špinavého zákulisí budějovického hokeje a podařilo se vytvořit veřejný tlak na pozitivní změny (jen je ještě třeba dořešit podivné pozadí mládežnického hokeje). A především se nový HC Motor může těšit takové podpoře fanoušků, jakou mu můžou závidět i ty největší české kluby. Tradici si opravdu nekoupíš.

Hokeji jsem nikdy neholdoval, poslední hokejový zápas, který jsem viděl v televizi, byl na olympiádě 2002. Naživo jsem byl na hokeji jen jednou jako mrňavý kluk, když mne vzal na starý Motor tatínek (to hrál ještě Lála). Maximálně tak občas prohlédnu výsledkové tabulky. Těžko tedy o sobě mohu říci, že fandím budějovickému hokeji.

Ale rozhodně fandím budějovickým fanouškům.

 

(vyšlo ve Vedneměsíčníku č. 4/2013 v říjnu 2013)

 

A DĚKUJI ZA POZITIVNÍ REAKCE OD FANOUŠKŮ MOTORU!

2013-11-05_MOTORFANS_reakce

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.