literatura, historie, politika

She’s gone, baby, gone

Kino Kotva dokázalo v rámci Febiofestu nabídnout několik filmů dříve než CineStar. Udělali jsme si v sobotu dvojprogram a zašli nejprve na Gone, Baby, Gone a potom na film Mongol. Výborně strávený podvečer.

Na Gone, Baby, Gone, režijní debut Bena Afflecka jsem se těšil už dlouho, už od první recenze Františka Fuky, který film pochválil dokonce dvakrát. Kladný ohlas od Tomáše Baldýnského mi byl jenom potvrzením předtuchy, že budu nadšen.

Díkybohu má očekávání nebyla zklamána. Mohu-li již nyní v dubnu prohlásit, co je pro mne filmem letošního roku, pak to činím – Gone, Baby, Gone. Jako mi loni utkvěl v paměti dokonale Dokonalý trik, byť jsem viděl i jiné dobré filmy, tak stejně hluboko se mi do ní vryl i tento film. Opravdu si troufám věštit, že ho letos už žádný jiný kousek nepřekoná.

Na začátku film upoutá nezvyklým prostředím – chudou čtvrtí Bostonu, tou Amerikou, již ve filmech moc nevídáme. Olezlou, ušmudlanou, obydlenou lidmi, z nichž většina nebudí žádné sympatie – a někteří jsou pěkní zjevové, žádní hollywoodští klaďáčtí krasavci-klaďáci, ale ani uměle nakašírovaní zlouni. (Ve stejném prostředí se odehrávala i Tajemná řeka, úžasný film Clinta Eastwooda, k němuž napsal předlohu stejný autor jako ke Gone, Baby, Gone. Vřele doporučuji.)

Únos malé holčičky Amandy, který kromě policie vyšetřuje partnerská dvojice mladých detektivů (Casey Affleck a Michelle Monaghan), je rozuzlen poměrně rychle. Vše vypadá přímočaře. Když soukromí detektivové zjistí, že Amandina matka bere drogy a pracuje jako drogový kurýr (a okradla o 130 tisíc dolarů svého šéfa), i policie opustí variantu, že by holčičku mohla mít na svědomí nedávno propuštěná trojice dvou obstarožních feťáků a jednoho pedofila.

Gangster se sice velice věrohodně tváří, že o ničem neví (ani o tom, že by byl okraden), nicméně pak kontaktuje policii s nabídkou výměny ukradených peněz za dítě. Při nočním předání v zatopeném lomu dojde ke zmatené přestřelce, po níž zůstane na vodní hladině plavat Amandina panenka a její šatečky. Dívka nikoli… Ani její tělo se v hlubokém lomu nenajde.

„To je jako všechno?“ říkal jsem si v tu chvíli. Zdálo se mi to nějaké rychlé a na dvouhodinový film i krátké. Ne, ne, konec to zdaleka nebyl. Protože za čas se ve čtvrti ztratí další dítě.

Na soukromé detektivy se poté obrátí jejich známý drogový dealer, že se mu podařilo narazit na ty dvě staré smažky s pedofilem, původně podezřelé z únosu Amandy. A film najednou dostane pořádné grády (hned vzápětí při přestřelce ve feťáckém domě budete dýchát stejně zrychleně jako Affleck mladší na plátně). A na konci oceníte výborně zkombinovanou a překvapivou (a přitom věrohodnou) zápletku a následné přehořké rozuzlení.

Ve filmu mě kromě příběhu i jeho nadmíru realistického zpracování (to se cení nejvíc!) potěšila postava policisty Remyho Bressanta, ztvárněného Edem Harrisem. Drsný chlapík s účesem jako Viggo Mortensen ve Východních příslibech (kde ty vlasy na čele vzal?), který si raději zašpiní ruce, když to považuje za větší přínos spravedlnosti než slepé dodržování zákonů, si mě zcela získal. Konečně nějaká pořádně emočně nabitá postava po ublíženém klaďasovi ze Skály, co vezme spravedlnost do svých rukou, nebo nepříliš výrazných postavách z Čisté duše či Hodin!

Poznámka na závěr: Všechny recenze na tento film, co jsem četl, se točily kolem jednoho motivu: hollywoodský hezoun Ben Affleck, kterého živí tvář a ne hlava, dokázal natočit dobrý film. To překvapené kroucení hlavou nechápu. Přece člověk, který dokázal napsat scénář k Dobrému Willu Huntingovi, v hlavě nemá slámu. Tak proč by nemohl zrežírovat dobrý film? Zvláště, když je opět spoluautorem scénáře, takže má jasnou představu, jak by měl výsledek vypadat.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.