literatura, historie, politika

Samostatnost Kosova v komentářích netových diskutérů: jednoaktovka

Následující text – divadelní hra – je vytvořen z komentářů ke článkům na serverech iHned, iDnes a Novinky. Tyto komentáře jsou prakticky neupravovány. Můj jediný tvůrčí počin, vedle scénických poznámek, je jejich vybrání a vložení do úst jednotlivým postavám.

Jednoduchá scéna v exteriéru, menší park v krajském městě, dvě lavičky, tři stromy. Na jedné z laviček sedí dva povrchní známí, kteří se tu náhodou potkali: dívka ROMANA ve věku kolem 20 let v hnědé manšestrové sukni a zeleném triku, a obrýlený pětadvacátník KAREL s mírně umaštěnými vlasy. Na vedlejší lavičce svačí muž ve středních letech. Jmenuje se MILAN. KAREL začne vyzdvihovat problémy, spojené s čerstvě vyhlášenou nezávislostí Kosova.

ROMANA (Nejistě odpovídá na vhozenou rukavici.): Kosovo musí být samostatné, právo národů na sebeurčení musí být uplatněno v Kosovu i dalších regionech světa.

KAREL: Tak jednoduché to na tom území není. Bohužel. Stejně jako jsou pomíchány enklávy pravoslavných a katolíků mezi muslimy (a naopak muslimské enklávy mezi pravoslavnými), tak jsou pomíchané srbské enklávy na různých místech Kosova.

Romana marně pátrá v mysli po protiargumentu, netváří se však zaskočeně, můžeme se domnívat, že se jí to stává často. Rozhovor zaslechne kolemjdoucí mladík TOM, oblečený v černém, na několika místech roztrženém triku s nasprejovaným přeškrtlým A na hrudi. Bez okolků se zapojí do diskuse.

TOM: Mezinárodní okupace území suverénního státu v přímém přenosu trvá. Mezinárodní zločin se stal v mezinárodních vztazích normou. Kontrolní otázka: Kdy vyrukuje KFOR ze stejných důvodů do Turecka a do kurdské části Iráku? Shromáždění na podporu Srbska a odmítnutí samostatnosti Kosova se koná v Praze na Palackého nám. v sobotu 23. 2. 2008 v 16.00 hod. Přijďte vyjádřit solidaritu se Srby!

Jeho slova popudí muže na vedlejší lavičce, který s chlebem se salámem v ruce prudce vyskočí a praví:

MILAN: Ha! Jednou si Srbové řeknou, že je tady Srbsko a budete mít co dělat, oni vždy říkali, tam kde žije jeden Srb, tam je Srbsko!

TOM: Podle vašeho, vašeho vyjadřování a morálky, jste jeden z volitelů čestného předsedy ODS za prezidenta ČR.

MILAN: Přestaň chlastat a kouřit trávu a začni používat mozek. Blbeček jsi ty. A kardinální!

KAREL: Síla hlasu bývá nepřímo úměrná významu řečeného – ve Vašem případě spatřuji krásný doklad tohoto mudrosloví. Váš expresivní slovník jste patrně získal někde mezi asfaltéry v restauraci IV. cenové kategorie.

ROMANA (konečně vylovivší z paměti protiargument): Pokud mi dobře slouží paměť, byli to Srbové, kteří likvidovali v Kosově albánskou většinu. Ženy i děti hromadně popravovali, znásilňovali, zabíjeli.

TOM (cítí svou šanci): Albánští mafiáni v Kosovu, s požehnáním teroristů z USA, chtějí ovládnout Balkán. To se jim ale nepodaří stejně jako agrese do Iráku. Největší terorista světa Bush bude stát před mezinárodním soudem, kde skončí jako Sadam.

ROMANA drmolí, jako by něco nacvičovala.

MILAN (útočně): Kdyby Albánci věděli, co a jak tady říkáš, tak by ti uřezali hlavu hned na místě. A že to umí, to ukázali světu všude, kam přišli).

ROMANA (podívá se na Milana): Kolik a od koho berete za ty proválečné, promafiánské, proteroristické a demagogické slátaniny? Lež, nenávist, peníze, arogance, kynismus, mocenské aparáty znovu, i když jen dočasně, zvítězily nad lidským rozumem a přirozené touze po svobodě a demokracii v tom pravém slova smyslu.

MILAN (evidentně nadšený z příležitosti „přitvrdit“): Komoušská pizdo, nauč se správně česky, svůj „kynismus“ si narvi do řiti. A zkus začít myslet, ne jen papouškovat bolševické fráze a žít v domnění, že je tady někdo uplacen. To jen ukazuje, jak pokurvené vnímání světa ty a tobě podobné děvky mají.

KAREL (snaží se přerušit MILANA a bránit kamarádku, neví však jak): Jak již před časem napsal Noam Chomsky, systém zaměstnává jen lidi, kteří jsou si sami vědomi pravidel hry, nebo kteří je rychle pochopili.

MILAN (pokračuje): Srbové rozpoutali I. světovou válku. Proto měli být rozděleni už dávno. Ještě oddělme Vojvodinu.

TOM: Srbové rozpoutali I. světovou válku. Hmm. To může prohlásit jen naprosto nevzdělaný hňup, který se drze vyjadřuje k něčemu, o čem nic neví, nebo kolaborantská svině, která naopak velmi dobře ví, o co jde.

MILAN (snaží se odbočit, cítíce, že předchozí tvrzení by neobhájil): Jaká podivná podobnost státních symbolů Srbska s Ruskem. A vůbec, tento problém si musí Kosovo vyřešit samo. Když se do toho zamotá EU, bude z toho obrovský průšvih. Pak opět bude muset nastoupit USA a dělat pořádek. Evropa se pokoušela již vícekrát o pořádek, a jak to dopadlo – 2× válka a v 90. letech si s bývalou Jugoslávií nedokázala poradit. A opět museli nastoupit USA a rovnat problémy.

KAREL: Opravdu hájíte princip nacionalistický, proti principu občanskému? S násilným terorem proti srbským úřadům v Kosovu začali Albánci. Od chvíle, kdy ucítili podporu „Západu“ jim narostla křídla. Srbsko se tomuto tlaku separatistů – páté kolony zahraniční moci – od počátku pouze bránilo! Jak je možné, že EU (+ USA) na svém území brojí proti národnímu státu, a na území cizím tohoto principu využívá ke drobení teritoria „objektu svého zájmu“ na principu „rozděl a panuj“ ???

TOM: Neprávní teroristický stát jménem USA uznal mafiánský loutkový státeček, založený na drogách a prostituci. Ty smradlavé albánské černé huby bude třeba vyhnat a vybít do posledního, až Srbsko a slovanští dobrovolníci provedou reconquistu Kosova! Živela Srbija!

Po tomto zvolání TOM odběhne někam v dál. MILAN s KARLEM si povšimnou, že už zde také není ROMANA, která se musela v průběhu debaty vytratit. Zbylí dva se na sebe nelibě podívají. Oba vypadají, že si ve slibně rozvíjející a poté náhle utlé debatě nestihli říct „svoje“. Nevydrží to MILAN.

MILAN: Ty seš ale čurák.

KAREL: Ubožáku.

Nyní je na obou mužích patrné zvláštní, těžko postřehnutelné porozumění. Beze slova se rozejdou.

 

autor Miroslav Kalous

 

původně vyšlo na dvojblogu MílaMíra.cz

bg_header

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

13. 5. 2020

Hledá se ministr financí. Loajální a s angličtinou


13. 5. 2020

Bez americké pomoci bychom válku nevyhráli, přiznali pak Stalin i Žukov


13. 5. 2020

Novináři v Babišových službách vytvořili falešný obraz vládních úspěchů


12. 5. 2020

Bídný účet vládní pomoci


12. 5. 2020

„Náš“ maršál Koněv? Temná postava dějin 20. století


8. 5. 2020

75 let od konce 2. světové války: Několik poznámek o relativitě dobra a zla v dnešním světě


7. 5. 2020

Příjezd Rudé armády do Prahy byl stejnou tragédií jako příjezd Wehrmachtu


7. 5. 2020

Plesl prodá 30 tisíc, Tabery neklesá a kdo je spokojen. Jak koronakrize dopadla na česká média


6. 5. 2020

Státem sponzorované zabíjení a zastrašování jsou součástí ruské strategie


6. 5. 2020

Zpráva obnažuje Babišův systém: Státní úředníci kolektivně kryjí jeho dotační byznys


5. 5. 2020

Klam a manipulace vlády aneb Když Pětadvacítka je vlastně Pětistovka


1. 5. 2020

Povinné roušky jsou symbolem diktatury hlouposti


21. 4. 2020

V zemi buranismu, roušek a rozestupů


15. 4. 2020

Kdo se vzdá svobody na čas, vzdává se jí navždy


15. 4. 2020

Twitter v rukou psychologů: Lingvistické markery deprese


14. 4. 2020

Státní služba jako holding


9. 4. 2020

Očima libertariána: Jak by tady mohlo být krásně...


8. 4. 2020

Diktatura národního zdraví a stát jako základna Agrofertu


3. 4. 2020

Stát vyvolal orkán. Podnikatele odhodil na druhou stranu hráze


2. 4. 2020

Tohle není konec, který si kdokoliv představovalvíce...