literatura, historie, politika

Problém? Zákon ho vyřeší!

Někdo z policie vynáší přepisy odposlechů? Potrestáme novináře, kteří je zveřejní! Žáci natáčí učitele, kterých si neváží, na mobily? Zakážeme to! Zákony přece všechno vyřeší! Blbost. Jen se stanou dalšími bezcennými cáry papíru.

Naši společnost rozežírá legislativní mor. Když se objeví nějaký problém nebo pseudoproblém, sněmovna vyrukuje se zákonem. Jenže ten často řeší důsledky a nikoli příčiny (odposlechy, šikana učitelů). Nebo je obtížně vynutitelný a vyplatí se podstoupit malý risk a obejít ho (silniční zákon s vysokými pokutami a bodovým systémem, který už nikoho netankuje, když policajta stejně nepotkáte). Nebo je to nedomyšlený zmetek, který je později zrušen – a otrlejší povaze, jež ho ignorovala, to prošlo, zatímco poslušný chudák na něj doplatil (povinné registrační pokladny a účtenky v trafikách, hygienická nařízení v restauracích).

Konkrétně se pozastavím u prvních dvou čerstvě aktuálních případů. Ubohost, zákeřnost a nesmyslnost trestání novinářů za zveřejňování odposlechů je do očí bijící. A především skutečně řeší jen důsledek, nikoli příčinu. Problém je přece v tom, že odposlechy někdo z policie vynáší. Chyba je na straně státu, nikoli médií.

Novináři sice často z odposlechů vyrábějí umělé kauzy a nechávají se uniknuvšími odposlechy zatahovat do neprůhledných politických her, ale zároveň jimi ukazují na prohnilost politiky. Jenom dělají svou práci – zveřejňují informace – a skutečně tak plní funkci hlídacího psa demokracie. Kterému chtějí poslanci nasadit náhubek. Asi mají pocit, že demokracie je zbytečná.(Osobně je pro mne velmi bolestné a nepochopitelé, že s tím návrhem vyrukoval Marek Benda z ODS, syn úcty hodného Václava Bendy).

Druhý případ je podobně nesmyslný, byť se po takovém zákonu zatím jenom volá. Problém, že žáci šikanují učitele, netkví v tom, že to není zakázané.Problém je v tom, že na pedagogické fakulty ve většině chodí lidé, kteří se jinam nedostali, které učitelství nezajímá, ale nic jiného jim nezbývá. Takoví toho se zvlčilou třídou mnoho nesvedou, když vlastně kromě pravidelné výplaty jinou motivaci nemají a navíc jsou často ještě opravdu neschopní.

A pak problém spočívá také v tom, že rodiče chtějí, aby ty jejich smrady vychovávala místo nich škola, ale jakmile mají jejich nezvedení miláčci nějaký průser, proti škole se jich zastávají a přenášejí na ni svou vinu. Rodiče navíc nevychovávají své děti k úctě k autoritám, k úctě k institucím. Jsem hodně svobodomyslný liberál, ale i v rovnostářské společnosti musí existovat určitá hierarchie a respekt k ní. Jenže na druhou stranu se rodičům lze těžko divit, když za jejich mládí byli těmi autoritami zhovadilí bolševici a dnes jim jsou zkorumpovaní politici nebo neschopní učitelé. To se pak úctě k autoritám učí těžko.

Tento začarovaný kruh však v žádném případě nemůže rozetnout žádný zákon nebo zákaz – obzvláště v zemi, kde se zákony programově nerespektují a obcházejí.

Nadbytečné, důsledky a nikoli příčiny řešící nebo dokonce nevynutitelné zákony jen snižují respekt k ostatním zákonům, které jsou naopak potřeba. Posilují v lidech vědomí, že zákon nic neznamená. Bezmoc nad nevynutitelností zákonů pak zákonodárci řeší zaváděním drakonických a odstrašujících trestů. I ty jsou zbytečné. Na pár výjimek sice dopadnou a šeredně je zabolí, ale většina stejně jede vesele dál zákon-nezákon.

Nehledě na to, že množství zákonů zapleveluje právní systém a zatěžuje justici, která je už dnes v zoufalém stavu, přetížená, nevýkonná a hlavně pomalá. Paradoxní je, že navzdory malému respektu k zákonům, jejich pomalému a málo účinnému vynucování jsou lidé tak zaslepení, že čím dál tím více a častěji volají – to by se mělo zakázat! Na to by se měl přijmout zákon…

A lidé takto volají i přesto, že opovrhují poslanci a nechovají k nim důvěru…

Trend stále většího volání po ochranitelské ruce státu tak dále pokračuje a sílí.Tragédií ovšem je, že čím více stát roste, tím více zároveň chřadne korupcí a byrokracií, které s ním bují přímou úměrou. A tím slábne jeho moc svým občanům žádanou ochranu poskytovat a všechny zákony se tak pomalu, ale jistě stávající zbytečnými.

To nemůže skončit dobře.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.