literatura, historie, politika

Prior Team vs. Budějovický Majáles

Můj poněkud opožděný příspěvek k 25. výročí získání občanských a politických svobod a nezávislosti na ruském impériu. Vyhrabal jsem ho ze svého archivu a jedná se o článek z 11. 11. 1989, který vyšel v Jihočeské pravdě a je zajímavým svědectvím o tehdejších mladých Budějčácích, kteří nechtěli být sešněrováni bolševickou buzerací.

PriorteamJihočeská pravda byl list krajské organizace KSČ, přesto je článek poměrně otevřený (byla koneckonců perestrojka a v okolních zemích to vřelo, zatímco tady nikdo netušil, co se spustí za týden). Ba je dokonce jakousi krotkou obhajobou „těch, co maj‘ vlasy jako slečny, ty jsou pro nás moc nebezpečný“ před usedlým čtenářstvem i gosudarstvem, k jehož propagandě stranický list sloužil. Normálních, mladých lidí, podle všeho nejen svobodomyslných, ale i inteligentních, kteří se v dané době v Českých Budějovicích mohli realizovat tak, jak je uvedeno v článku. Tedy nijak.

A nemohlo mi v souvislosti s pražskými oslavami Listopadu nepřijít na mysl srovnání s Budějovickým Majálesem, resp. s lidmi z jeho organizačního týmu, kteří právě letošní Korzo Národní připravili a kterým se předtím z „domácího“ festivalu podařilo vybudovat celorepublikovou značku. A kteří jsou stejného věku (nebo před pár lety byli, když s majálesem začínali) jako socrealistická mládež z Prior Teamu. Ale na rozdíl od mladých lidí před 25 lety mohou… Cokoliv si zamanou.

Elektrotechnika, auta, zahraniční dovolené, plné krámy krámů – to jsou všechno jen bonusy. Podstata těch uplynulých pětadvaceti let je jinde: Volnost. Možnosti. Příležitosti.

Je jen na každém, jak jich využije.

To je svoboda.

PS: Vzhledem k tomu generačnímu čtvrtstoletí by mne zajímalo, jestli mezi tehdejším Prior Teamem nebyli třeba rodiče dnešních majálesníků…

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.