literatura, historie, politika

Občané pro Budějovice


HOPB

Občané pro Budějovice jsou regionální politické hnutí, které jsem pomáhal zakládat. Když ODS v roce 2010 odvolala vlastního primátora Juraje Thomu jako trest za dlouhodobou neposlušnost (vůči CML od Huberta) a především za odvolání tajemníka Zdeňka Řeřábka, bylo mně a spoustě dalším lidem jasné, že to nemůžeme nechat jen tak, že musíme nějakým způsobem promluvit do komunálních voleb, které se konaly na podzim roku 2010.

Osobně jsem od začátku prosazoval, abychom vytvořili vlastní samostatnou kandidátku, bez záštity nějaké etablované strany – jenom tak bychom totiž mohli dělat politiku, jakou chceme, bez vlivů shora či odjinud. Podařilo se. Nakonec bylo rozhodnuto, že založíme přímo nový politický subjekt. Za pouhý týden jsme shromáždili více než dvojnásobek potřebných podpisů pro založení nového politického hnutí a komunální volby jsme s levnou, ale účinnou kampaní, a především s osobním nasazením a nadšením vyhráli s 26,27% hlasů. Vytvořili jsme koalici s ČSSD a TOP 09 a Juraj Thoma se znovu stal primátorem.

Já jsem se za HOPB stal zastupitelem a stal se tak aktivním politikem, což jsem nikdy nepředpokládal, ani po tom nijak netoužil. Ale jsou prostě situace, kdy musíte. Kdy nesmíte přenechat veřejný prostor šupákům a musíte obětovat vlastní čas, námahu i možnosti výdělku tomu, čemu věříte.  Osobně jsem účastí v politice zchudnul, protože prostě kvůli veřejným záležitostem nezbývá čas vydělávat tolik, kolik by člověk chtěl.

Ale HOPB mne obohatilo o poznání, že existují lidé, pro něž není politika jen výtahem k moci a pochybnému majetku, ale skutečně veřejnou službou. A že jsou to lidé poctiví a slušní. Příklad HOPB mne utvrzuje v tom, že má smysl se aktivně účastnit veřejného dění, že existují slušní a poctiví politici, že není nutné ztrácet víru v demokracii a spokojit se s nadáváním v hospodě.

Jako jediní jsme zveřejnili, z čeho jsme financovali kampaň v roce 2010, zveřejňujeme výroční finanční zprávy našeho hnutí. Postupujeme maximálně otevřeně, ručíme svým dobrým jménem, svou pověstí mezi přáteli i svými nervy.

Přesto jsme od počátku nechutně pomlouváni, že jsme stejní jako ti, co nás pomlouvají.

Hned na podzim 2010 jsme slýchali, kolik že našich zastupitelů už je koupených (nepotvrdilo se), na podzim 2012 byl primátor obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele na základě konstrukce, že podepsal smlouvu, kterou neměl a z toho jsme údajně měli dostat peníze na kampaň (nesmysl, první obvinění státní zástupce smetl, druhé dopadne úplně stejně – protože je to prostě nesmysl).

Pak se objevily nahrávky, které údajně měly pocházet z našeho středu (rozuměj, že jsme něco jako VV) – ale policie objevila odposlouchávací zařízení v primátorově pracovně, takže se toto tvrzení opět nepotvrdilo.

Upřímně, je to hnus, čemu všemu musíme čelit. Jen proto, že nejsme jako ostatní. Protože jsme poctiví, odmítáme hrát zákulisní hry, nenecháme se uplácet, chceme, aby město hospodařilo úsporně a neprolévalo peníze spřáteleným firmám.

Podařilo se nám opravit systém veřejných zakázek, město zveřejňuje smlouvy, aby je každý mohl posoudit, snažíme se vnést nové myšlenky do dopravy, pojetí kultury, oživit naše město. A jsem přesvědčen, že se nám to daří, byť občas se zaškobrtnutím. Nikdo není dokonalý. Co všechno jsme pro město udělali, si můžete přečíst v každoročním vyhodnocení programu současné radniční koalice. Opravdu toho není málo.

Je opravdu těžké pomluvám čelit. Ale na druhou stranu jsou potvrzením toho, že překážíme pojetí politiky, jakou si představují „političtí podnikatelé“.

Jsem rád Občanem pro Budějovice a jsem na to hrdý.

Jako zastupitel za HOPB jsem garantem zajímavého projektu Studentský parlament.

 

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.