literatura, historie, politika

Mediální krajina před bitvou

Čtení mezi řádky a náhled do zákulisí mediální scény před volbami. Na podzim roku 2010 jsem se obsáhle věnoval mediálním pozoruhodnostem v předvolebním čase. Uběhly čtyři roky – a rozhodně je opět o čem psát.

Kmotr Pavel Dlouhý

Začnu stejným tématem jako před čtyřmi roky. Protože je třeba nezapomínat. Neuběhlo dvacet let. Jen pouhé čtyři. Ústřední postava komunálních voleb 2010, která tehdy náhle začala dávat velké rozhovory, samozřejmě poněkud sešla z očí. Ale je tam pořád a úřaduje.  V klidu, bohulibě a v početné společnosti oslavil šedesátku. Dokonce penetroval internetový prostor svými osobními stránkami www.pavel-dlouhy.cz, kde se dočtete třeba: „Mou politickou ani životní prioritou nejsou funkce. Kdo mne zná, ví, že o to jsem nikdy neusiloval.“  To jo… Nebo že se stal již pětinásobným kmotrem. Nu, proti gustu rodičů žádný dišputát. Don Corleone byl také dobrá partie. Českobudějovickou ODS prostřednictvím Martina Kuby stále pevně ovládá, jenže ta teď není úplně perspektivní, bůhví, jestli se vůbec dostane do zastupitelstva, takže se drží osvědčené taktiky – rozprostřít svou síť do dalších politických stran.

V roce 2010 to zkoušel v TOP 09, letos to podle letního vření v budějovickém ANO 2011 zkouší zase tam a nejspíše se mu zadařilo, protože odtud náhle hromadně odešla část potenciálních kandidátů a obě skupiny vedou proti sobě poměrně intenzivní facebookovou válku. Pozoruhodný je také výrok volebního lídra ANO 2011 Jiřího Svobody v diskusi Jihočeské televize dne 28. 9., kdy se vyhnul přímé odpovědi a potvrzení, že usiluje o post primátora. „Jedničkou na kandidátce jsem, ale co se týče postu primátora, o tom rozhodnou voliči, jejich hlasy a výsledek voleb. My hnutí ANO v komunálních volbách pracujeme jako tým. Nerozčleňujeme se, rozhodně ne před volbami, na jakékoliv funkce.“ Odborné školení, jak dávat neurčité a líbivé odpovědi, pan lídr jednoznačně zvládnul, ale člověka nad tou neochotou připustit, že když jsem jednička, tak musím počítat s tím, že budu primátorem, chytají pochyby. Nečeká ve skutečnosti na ty funkce, až lídr odehraje roli volebního maskota, někdo úplně jiný?

Respekt a Echo24.cz: Politická divize Agrofertu

Stejně jako se v roce 2010 Respekt obšírně věnoval Pavlovi Dlouhému, nyní se zaměřil na aktuální problematický činitel komunálních voleb, tedy hnutí ANO 2011, které odhaluje jako pěkného zajíce v pytli. Doporučuji například: Když ANO říká NE (plný článek v placené verzi zde; škoda jen, že se nepodívali zrovna na Budějovice), Pyramidové hnutí ANOHnutí ANO se mění na Českou stranu podnikatelskou

Podobně podrobně se nestandardním ledvím Babišova hnutí zabývá ECHO24.cz: Estébáci kolem Babiše: napočítali jsme jich 17. Nebo odhaluje zajímavé a vlastně velmi nepřekvapivé informace o autorovi neuvěřitelného pajánu na Vůdce, který vyšel nejprve v Lidových novinách a poté na České pozici.

Dobrá práce. Zpátky do Budějovic. Tam je to horší.

Právo

Vladimír Vácha je takový mistr Yoda jihočeského žurnalismu. Jen stojí na temné straně Síly. Stejně jako jeho nadějný padawan Pavlík Orholz, obvykle jen opisující tiskové zprávy, ale při návalu Síly se náhle proměňující v zázračného investigativce, co se dostává k výbušným tajným nahrávkám (resp. mu je někdo přiveze před redakci na mopedu).

Právo je levicový deník, tak nepřekvapí nadstandardní výskyt politiků z ČSSD a KSČM na jeho stránkách. Specialitou jihočeského Práva však je velká četnost politiků z ODS. Smyšlené kauzy popsané v článku Hlubocká vendeta pokračuje vždy jako první rozjíždělo Právo, disponující zdroji přímo v komprocentru.

Takže nepřekvapí, že před komunálními volbami jede Právo na 1000%. Zasmějte se nad tím sami, zvláště v protikladu s titulkem naznačujícím téma článku (vždy datum, titulek článku a příslušná citace):

21. 8., TOP 09 líčí na voliče skomírající ODS: …Občané pro Budějovice, které vede obžalovaný primátor Juraj Thoma.
23. 8., Rozutekli se z ODS, teď se poperou o hlasy (míněni Toryové): S Thomou, který nyní čelí obžalobě ze závažného trestného činu a čeká ho soud…
10. 9., TOP 09 oslovuje ideálního Budějovičáka: …primátorem Jurajem Thomou, který je obžalován ze závažného trestného činu ekonomického charakteru.
11. 9., ČSSD chce primátora s odpovědností: …současného primátora Juraje Thomy, který čelí soudní obžalobě ze závažného trestného činu.
A na závěr bomba rovnou v titulku: 24. 9., HOPB sází na obžalovaného lídra

Ale naši tiskovou zprávu do článku opsali, takže vlastně dobrý.

Článek o napadení primátora, kde byla decentně pominuta přítomnost manželky a bar, odkud se pár vracel, byl zaměněn za mnohoznačnější „noční klub“, je už jen takovou třešničkou na dortu.

Barbar

Časopis s pozoruhodnou koncepcí (regionální life-style), zajímavým příběhem a trudnou současností. Nedávno ho totiž koupil ho totiž bývalý poslanec ODS Václav Baštýř, který asi od té doby, co vydělal na pozemcích pro dálnici, neví, co s penězi. Chápu, že složenky je třeba platit, ale přijde mi to jako předhodit vypiplané dítě supům. Nebo podobně tragická zpráva, jako když Slavii koupil Řebíček.

Zaznamenáníhodné je ovšem zamyšlení, které v létě v rozhovoru pro tento časopis provedl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Citujme: „Je otázka, co si pod kulturou kdo představuje. Díky koaličním partnerům je tady podpora hodně zaměřená na alternativní kulturu. Chápu, že se mezi námi nacházejí lidé, kteří si chtějí užít jinou zábavu, než jakou vyhledává většina lidí. Co mi tady ale chybí, je nabídka běžných koncertů osvědčených zpěváků. Občas se tady někdo objeví, ale to je spíš díky iniciativě privátních agentur. Ze strany města mi tohle schází. Chybí mi nabídka kultury pro širší veřejnost.“

Hm, takže třeba Michal David a Kabáti za městské peníze? Co je třeba vzít Majálesu, když dělá tak neběžné věci?

Nebo: „Jihočeské divadlo je určitě velmi kvalitní a má své příznivce. Jaké množství diváků ale dokáže uspokojit? Kolika lidem slouží? Přece jen máme čtyřsouborové divadlo a to není dnes v řadě měst úplně obvyklé.“

Ano, přesně tak, proč mít v Českých Budějovicích něco neobvyklého…

Českobudějovický Deník

Loni jsem si dělal z Deníku a jeho šéfredaktorky legraci, zda nezavádí rubriku „Kmotři s lidskou tváří“.

Letos se naopak paní šéfredaktorka osobně chopila zfixlované diplomové práce Petra Podholy. První s tou záležitostí přišlo Echo24 a bylo to celé dost na vodě (jen mne v tom textu pobavilo vyjádření hejtmana Zimoly, že se na to bude Podholy „podrobně ptát“). Zato Deník diplomku sehnal a prozkoumal. Jakožto člověk bez akademického vzdělání nebudu míru odborného provinění soudit, jen podotknu, že vzhledem k pověsti UJAK a aparátčické kariéře profesionálního politika Podholy to vlastně není nic šokujícího (bohužel). Hořce úsměvný mi přijde fakt, že dotyčný má v politické kompetenci školství…

Jinak ke zpravodajství Deníku v předvolebním čase žádné další poznámky nemám. Na tiskovku HOPB dorazila osobně šéfredaktorka s jedním redaktorem.

MF DNES

Celostátní redakci kdysi předního deníku opustili všichni zásadní redaktoři a komentátoři a marasmus, který nastal, nestačila po určitý čas zakrývat ani fasáda v podobě známé novinářky Sabiny Slonkové. O celostátním vydání MF DNES platí, že důležité je to, o čem nepíše. Proto si Andrej Babiš ty noviny taky koupil, aby se moc nenimraly v jeho impériu. Ale nepochybuji, že dochází i ke „konzultacím s majitelem“.

Regionální redakce jaksi zatím zůstávaly stranou, v klidu. Jenže teď budou komunální volby, které může ANO 2011 jako všechny protestní strany pořádně projet (v roce 2010 tratily VV i TOP 09 v komunálních volbách vůči sněmovním 10% hlasů!).

Jihočeské vydání MF DNES na mne působí takovým opatrným dojmem, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Na tiskové konferenci našeho hnutí zástupci jihočeské MF DNES nebyli, na tiskovce ANO 2011 nechyběli, ale nic o ní nepsali. Jelikož se zčásti jedná o mé bývalé kolegy (dělal jsem tam 2004-2006), moc jim jejich situaci nezávidím. Každým dnem budou v politické centrále jejich majitele pracovat nervy a pak najednou může zadrnčet telefon… Doufám, že ještě nezadrnčel.

Z poslední doby mne v souvislosti s MF DNES zaujaly dva texty.

První pochází od Grémia Regionálního sdružení ODS Jižní Čechy, týká se nějakého článku v MF DNES o kandidátovi do senátu Jiřím Mánkovi, který jsem nečetl, a reakce se nese v patřičně hysterickém a obviňujícím duchu. Zde je třeba zdůraznit, že předseda sdružení Martin Kuba spolu se svým bývalým politickým souputníkem Jiřím Zimolou patří mezi dvě největší jihočeské plačky neustále si stěžující na to, jak jsou k nim kritičtí novináři určitě uplacení. Asi to jejich pevné přesvědčení pramení z nějaké vlastní zkušenosti s podobnými nákupy… Na druhou stranu celostátní MF DNES jde dlouhodobě po ODS jak hyena, která chce obrat mršinu až do poslední kůstky. Nevím, nedokážu posoudit. Faktem je, že o médiu vlastněném estébáckým oligarchou lze pochybovat ve všem.

UPDATE 4. 10.

Článek – resp. vícero článků, protože tomu byla věnovaná celá strana – o bývalém řediteli NP Šumava Mánkovi jsem přečetl, dokážu posoudit a s hysterickými plačkami jsem se trefil. MF DNES k tomu jasně uvádí, že se smlouvami uzavřenými Mánkem začala zabývat hned po jeho odchodu z funkce (dělá to tak po každé výměně ředitele, které jsou dost časté, víme, že…). Analýza trvala několik měsíců a teď byla vydána. Jenže mezitím se Mánek rozhodl kandidovat do senátu. Takže hodně nepříjemná shoda okolností. 

Druhý text se týká přímo našeho hnutí. Na str. 4 celostátního vydání (!) se ve čtvrtek 2. 10. (čtvrtky jsou pro MF DNES dny s nejvyšším nákladem kvůli magazínu) objevil příběh primátora Juraje Thomy od Lukáše Marka. Toho znám jako solidního a sympatického člověka, o kterém nemám důvod pochybovat, i když tedy někdy omdlívám nad tím, s jakou lehkostí popřává sluchu i prostoru rozmarům dopravní dvojky Rataj&Lataj a s jakou samozřejmostí někdy rozdává moudra ve svých komentářích (když má pocit, že na dálniční obchvat Budějovic je pět sjezdů dost, tak by jich přece tolik být nemuselo; jeho tajný tip na primátorku v souvislosti s článkem o zastoupení žen v politice mne pak doslova vyděsil…).

Článek se zabývá tím, že v roce 2010 Thoma vyhrál volby vymezením se proti ODS snadno, jenže dnes nemá soupeře a ještě má na krku obžalobu. Nevím, nakolik si s textem pohrál pražský editor, ale popisek pod fotkou Juraj Thoma, dříve oběť „zlé“ ODS, dnes obžalovaný politik mi přijde sakra jedovatý (ten však určitě dělal právě editor). Hlavně mi v článku chybí informace, se kterou brilantně přišla právě sama MF DNES při prvním primátorově obvinění před krajskými volbami v roce 2012 – totiž starý a do té doby nezveřejněný rozhovor, kde mluví o vyhrožování a o tom, že se chystá jeho kriminalizace. Potvrzující to, že dotyčná kauza je hlavně pomstou poražených. Nebo postrádám aspoň řečnickou otázku, zda by primátor byl dnes obviněn, kdyby tehdy svěsil hlavu a vrátil do muzea, místo aby se postavil do čela HOPB a rozhodl se bojovat. Ale člověk nemůže chtít a mít všechno.

Jenže takhle článek věnovaný kauze, která se nikam nepohnula, týden před volbami a ještě na předních stránkách deníku vypadá jako účelové pošťouchnutí pro voliče, kteří by snad zvažovali nevolit ANO.

Ve skutečnosti primátorovi a HOPB soupeř nechybí – je jím právě ANO 2011 a další podobné strany, které tvrdí, že se postarají, zajistí, vyřeší, prosadí, zlepší, PROSTĚ to zařídí, ale vůbec neříkají jak (protože nevědí). PROSTĚ jen balamutí. Na rozdíl od HOPB, které se nebojí férově přicházet s konkrétními řešeními, přestože některá nemusí být úplně populární.

Budějovický Samson

Neoficiální propagandistický plátek ODS vydávaný estébáky, který před volbami v roce 2010 jakožto měsíčník dokázal vyjít za měsíc dvakrát, v tomto létě skončil. Poslední číslo vyšlo v červnu. Divím se, že to nedotáhli až do voleb. Asi vyschly fondy v Belize a na Kypru.

Budějcká drbna

Internetový bulvárek měl v roce 2011 poměrně temný vznik. Jeho zakladatelé se tvářili jako bůhvíjaká guerilla, která je prý pronásledována radnicí, a zpočátku vydávali jen anonymní články. Hustě anonymní. Podle dikce některých textů a podle toho, jak moc na začátku Drbna řešila dění uvnitř budějovické TOP 09, která byla infikována spícími agenty kmotra Dlouhého natolik, že musela dočasně zrušit místní stranickou buňku, pravděpodobně za některými texty stála „nezávislá“ zastupitelka Barbora Lišková, vyloučená právě z TOP 09.

Nadměrné množství reklamy na hlubocké dotační projekty v počátcích Drbny rovněž vzbuzovalo podezření.  Exkluzivní rozhovory s Pavlem Dlouhým (Projekt splavnění ani dnešní počasí jsem neovlivnil) nebo Zdeňkem Řeřábkem (Umím odpouštět, ale nezapomínám či Ostře sledovaný tajemník) podezření jen posilovaly. Občané pro Budějovice byli samozřejmě na ráně a všechny vymyšlené kauzy Drbna s gustem přebírala.

Jenže někdy v roce 2012 došlo ke zlomu, pravděpodobně v souvislosti s krajskými volbami, po nichž se ODS definitivně vydala na cestu do zapomnění. Už předtím se začaly pod články objevovat jména autorů. A pak se  Budějcká drbna standardizovala v obyčejný mediální byznys, kterému jde o vysokou čtenost a tím pádem o vysoké příjmy z inzerce a ne o vedení temných politických kampaní. Díky bohu za to.

Dokonce udělala i rozhovor s Jiřím Šestákem a sem tam ocituje i představitele našeho hnutí. Série letních rozhovorů s kandidátem ČSSD na primátora Miroslavem Jochem je označena jako PR texty, takže i po této stránce to vypadá, že Drbna začala hrát na férovku.

Špinavosti

Je to zvláštní, ale zatím jsem se v této kampani nesetkal s žádným extrémním kydáním špíny, pominu-li Yodu z Práva, bláznivé internetové trolly a občasná ostřejší vyjádření některých politiků, pramenící z předvolební nervozity a obětavých čtyř hodin spánku denně.

Zaznamenal jsem jen dvě vyložené podpásovky, které ale mají známého autora.

Tou první bylo sdílení hanlivého článku o našem hnutí od známého „potírače cyklobuzen“ D-FENse na Facebooku DOMA v Budějcích, paradoxního o to více, že jeho správkyně je pravděpodobně známou cykloaktivistkou. Osobně jsem zklamán, že tahle one-man show „rebela“, co nic nechce řešit „politicky, ale všechno jen technicky“, útočí zrovna na nás, bývalé kolegy, které dobře zná a ví, že nejsme žádní gauneři. Jako by se do vedení města nedraly „osobnosti“, proti kterým by se nedalo vymezovat více a oprávněně.

Ta druhá podpásovka má podobu letáků hnutí Úsvit, které kromě tradičních pomotaných manter Karla Pražáka, jež lze jen odzívnout, uvádí že „Po osmdesáti letech zlikvidovalo kolegium primátora Juraje Thomy se souhlasem Rady města extraligový hokej v Českých Budějovicích.“ Což je samozřejmě lež jako věž, a to po obsahové i formální stránce. 1) Kolegium primátora a rada města žádný souhlas s odstěhováním klubu nebo návrh na jeho likvidaci nepřijaly. 2) Pašíák Schön svůj soukromý hokejový klub prostě odstěhoval ze své vůle a pokusil se zodpovědnost za své rozhodnutí svést na město a Budvar. Ale to rozumní lidé vědí, zvláště když prosákla ta spoušť, co po sobě spolu s Blažkem zanechali v mládežnickém hokeji. Těm méně rozumným to ale asi takto bude stačit. Co čekat od Úsvitu a pana Pražáka, že?

Jinak na Modrých novinách, které se ještě v zimě tak činily, je už dlouho ticho po pěšině, i můj oblíbený blogger Petr Lamač, který svým nadšením a vyjadřovacím stylem připomíná křížence Dušana Jasánka a Josefa Urválka, mlčí…

No, nechvalme dne před večerem, do voleb chybí ještě týden a bůhví, kdo si pro nás jaké ňamky ještě na poslední chvíli nachystal.

Nenechte se otrávit.

Přeji pevné nervy a jistou ruku při volbě čísla 13…

 

UPDATE 6. 10.

Díky deníku Echo24 jsem narazil na zajímavý projekt HlídacíPes.org, který sleduje předvolební mediální dění a upozorňuje různé podezřelosti. Doporučuji!

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.