literatura, historie, politika

Impérium vrací úder

Nejsme jako oni. Ale oni si myslí, že ano. Protože si ani nedovedou představit, že někdo může být jiný.

Ten příběh bude za chvíli starý přesně dva roky. Je to příběh plný velmi zřetelných indicií, žel nikoliv přímých důkazů. Ale kdo se vyzná v našem jihočeském rybníčku, kde se „všechno vykecá“, a přinejmenším tuší souvislosti, tak si to dokáže svobodně vyhodnotit i jen z těch náznaků.

Jsou to dva roky, kdy nové hnutí Občané pro Budějovice fantasticky a se širokou podporou aktivních občanů, kterým není jedno, co se kolem nich děje, vyhrálo volby a ujalo se vlády nad městem.

Jak to?

My víme jak. Nadšením, osobním nasazením (v životě bych nevěřil, že budu se svou introvertní povahou schopen rozdat stovky letáků), vlastními zdroji a díky darům a pomoci obětavých lidí. A žlutá a červená, barvy našeho města, které jsme přijali za své a v kampani využili, prostě svítí. Proto naše malá, ale efektivní kampaň byla vidět. Velmi.

Její vyúčtování jsme pověsili na internet. Ctíme vlastní zásady.

Normálnímu člověku to k vysvětlení stačí. Ne tak JIM. Těm, kteří uvažují jinak než my. Těm, kteří trpí hubertózou (hubertóza – závažná choroba, jejímiž příznaky jsou absence páteře, prášení od úst a sezení si na uších).

Museli si na to nakrást, napadlo je. Jak jinak. „Podle sebe soudím tebe“. Kam až ve svých úvahách došli, se nyní dozvídáme. Protože policie se překvapivě drží téhož scénáře, který hubertózní jedinci už od voleb v roce 2010 roztrušují po Budějovicích.

Přestože je každému soudnému člověku po prostudování dotyčné smlouvy jasné, že obvinění je postavené na vodě. A že pokud by se primátor takto primitivně pokusil obejít radu města, byl by opravdu naivním hlupákem a nikoli zkušeným politikem, za kterého ho nejen já považuji. Takže úmysly, jež jsou mu podsouvány, jsou zcela nesmyslné. Veřejné rozpočty se „dojí“ chytřeji. Ale na to se musíte zeptat hubertózních jedinců. Nás ne. My nekrademe.

Policie celý rok vyšetřovala, pozvala si k výslechu za ten rok celých devět lidí, z toho z deseti radních, kteří tehdy jednomyslně smlouvu, podle níž primátor Thoma takzvaný „dodatek“ podepsal, schválili, předvolala jenom dva. A jakou náhodou zrovna ty, kteří se svou zášť vůči Juraji Thomovi ani nepokoušejí skrývat!

Jaksi ignorovala stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil, že primátorův postup byl v pořádku, jaksi nevzala v potaz jakýkoliv primátorem a právníky dodaný podklad, který by tuto konstrukci mohl zpochybnit. Až se dopracovala k obvinění. Které padlo – jaká náhoda! – zrovna měsíc před volbami a zrovna týden před zasedáním českobudějovického zastupitelstva.

Vypadá to, že i někteří policisté trpí nákazou hubertózy. K potvrzení závažnosti stavu „orgánů činných v trestním řízení“ zbývá, aby po obvinění následující obžaloba přišla tak týden před volbami. Ovšem následný soud by se zase naopak mohl táhnout přes dva roky, aby jaksi „náhodou“ nestihnul očistit primátorovu pověst před dalšími komunálními volbami. Uvidíme, kdo má jak dlouhé prsty.

Celé obvinění považuji za absurdní a vykonstruované. Zavání účelovostí a politickou objednávkou. Celý jeho smysl vidím jen v tom, jak poškodit pověst primátora Juraje Thomy, Občanů pro Budějovice a samozřejmě i Jihočechů 2012, s nimiž naše hnutí spolupracuje. Protože budou krajské volby a hubertózní impérium hraje o další ztrátu pozic.

Je to ohavnost. A bída, že takhle někdo „dělá politiku“. Jsem rád, že jsem Občanem pro Budějovice. My si totiž politiku představujeme jinak. Chceme měnit věci k lepšímu, nikoli naše konta. Chceme měnit naše město, náš kraj. Kvůli sobě, našim bližním i ostatním, kteří věci vidí stejně. Vidíme v tom smysl – a byť to bude znít nadneseně – i povinnost, přestože jsme občas pronásledováni takovýmito nesmysly.

A s hubertózou budeme bojovat i nadále, byť se naši nakažení oponenti mermomocí snaží ukázat, že jsme stejní jako oni, protože už nedokážou nabídnout nic jiného, než špínu nakydanou na někoho jiného. Prostě nesnesou pomyšlení, že se dá politika dělat jinak, než si představují.

2012-09-07_MFDNES_Thoma_rozhovor2011

A mám pozitivní pocit, že jim to tak úplně nevychází.

Tu pověst se nepodařilo poškodit tak, jak si „zadavatelé“ určitě přáli. Samozřejmě, v komentářích na internetu najdete spoustu vyloženě škodolibých výlevů ve smyslu „Vždyť jsem to říkal“, „Dobře mu tak“, „Je to stejně všechno jedna pakáž“ a samozřejmě mnohem horších i vulgárnějších, neboť internet odhaluje nitra především těch horších z nás. A lidé obecně raději věnují své úsilí kritice než podpoře.
Proto jsou zajímavým překvapením výsledky ankety u článku Českobudějovického deníku „Primátor Thoma čelí obvinění ze zneužití pravomoci“, kde nadpoloviční většina hlasujících nevěří v primátorovu vinu, méně než polovina v opak. (A zcela příznačné minimum by dalo přednost soudu před lynčem.) MF DNES zase provedla bleskovou anketu s výsledkem „Obvinění Thomy je předvolební tah, shodují se obyvatelé Budějovic“. O údajném zločinu primátora pochybují i oslovení politici. „Byla by to školácká chyba,“ shrnuje jejich vyjádření Deník. Ve stejném duchu zaznívají hlasy starostů v MF DNES ze 7. 9. 2012. Kde navíc vyšel dosud nepublikovaný a o to zajímavější rozhovor s primátorem z loňského listopadu.

Myslím si, že rozumný občan, imunní vůči hubertóze, si obrátek udělá sám.

A doufám, že půjde k volbám a bude volit Jihočechy 2012 a pomůže nám tak dál proti hubertóze bojovat.

 

Milan Brabec, člen rady hnutí Občané pro Budějovice a zastupitel města České Budějovice

 

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.