literatura, historie, politika

Hlubocká vendeta pokračuje

Všem slušným lidem se omlouvám. Bude to nechutný výlet do bažin zvaných politika, resp. do způsobů lidí, kteří takové pojetí politiky na rozdíl od nás považují za zcela normální. A bude to opravdu špína.

Varoval jsem vás.

„Kauza Bit Servis“

Policie minulý týden navrhnula státnímu zastupitelství obžalovat primátora Českých Budějovic Juraje Thomu v tzv. „kauze Bit Servis“. Už podruhé. Komunální volby 2014 se blíží a je nutné, aby před nimi byli Juraj Thoma a hnutí Občané pro Budějovice těmi, na kom visí podezření. Žádný soud, který by ho očistil, se před říjnem 2014 konat nebude, to se vsaďte. Zato se média (obzvláště Právo) budou po celý rok hemžit slovním spojením „obžalovaný Thoma“.

Když Občané pro Budějovice v roce 2010 vyhráli komunální volby a vytlačili tak od moci ODS ovládanou kmotrem Dlouhým a jeho pravou rukou Kubou, začaly se okamžitě objevovat fámy, kolik že zastupitelů HOPB už má Dlouhý koupených. Prorokoval nám, že nevydržíme „do švestek“. Snažil se nás rozeštvat. Na lidi, se kterými je zvyklý pracovat, věčně přihrblé patolízaly, by to platilo. Na lidi s rovnou páteří samozřejmě nikoliv.  Z patnácti zastupitelů HOPB se po několika letech vydělil až Standa Rataj, samozřejmě ne kvůli úplatkům, nýbrž kvůli některým odlišným názorům. A odlišné názory my respektujeme. Se Standou, kterého si vážíme, udržujeme i nadále více než korektní vztah. A jednoznačně ho podporujeme v jeho současném boji s „hokejovou mafií“.

V roce 2011 k nám začaly prosakovat informace o chystané „kauze Bit Servis“. Že znovuzvolený primátor Juraj Thoma bude popotahován za prodloužení smlouvy s firmou Bit Servis, která pro město zajišťuje hardwarové služby. Podle smlouvy schválené v roce 2007 radou města (tedy mimo jiné i Martinem Kubou či Františkem Jelenem) na to měla firma nárok – pokud nikdo nenabídne městu služby levněji, smlouva se prodlužuje. A právě takové čistě formální naplnění smluvně stanovené opce primátor podepsal. Do rady to jít nemuselo, protože se nejednalo o nové výběrové řízení a nepodléhalo to tudíž zákonu o veřejných zakázkách.

Všichni zúčastnění úředníci (vedoucí odboru IT, právník magistrátu, úřednice z oddělení veřejných zakázek) na to dali dobrozdání. A primátor na základě toho rutinně podepsal jednu ze 3000 smluv za rok (to je cca 60 smluv týdně, tedy cca 12 denně, které vyžadují po zpracování úřadem oficiální stvrzení v podobě podpisu statutárního představitele města – jen pro představu).

Podle úvah Bratrstva špinavé pracky („podle sebe soudím tebe“, takže je nenapadne, že třeba existují i poctiví a slušní lidé), měl Juraj Thoma od Bit Servisu za podpis získat peníze na rozjezd hnutí Občané pro Budějovice. Bratři v knížecím triku dokonce špekulovali, že ďábelsky protřelý Thoma sám své odvolání přímo zosnoval a dopředu se na něj připravoval (!). Tak tomu říkám pořádná paranoia. Sám „čtyřnásobný kmotr“ v rozhovoru pro Deník v září 2010 uvedl: „A on si začal v podstatě již předem vyjednávat s některými nově vzniklými parlamentními subjekty místo lídra na jejich kandidátce. Takže on potom, v podstatě velmi cíleně, konflikt s ODS rozehrál.“

Ehm. Možná by to chtělo míň vizoura a méně žhavého afrického slunce na safari při zabíjení vzácných zvířat. (A pak třeba také dodržovat rychlost a ne zavážet mrazáky úplatných úředníků a policajtů zvěřinou.) Když Thoma ve volbách uspěl oproti předpokladům s neparlamentním subjektem, vysvětlení mohlo být z pohledu lidí, kteří se domnívají, že všechno a všichni se dají koupit, jediné: PRACHY!

Volba padla na Bit Servis, protože prodloužení smlouvy primátor podepsal krátce před svým odvoláním (které přece sám připravoval!) a dala se rozjet vachrlatá hra s tím, že na to neměl právo. A přesně tuhle linii policie při svém vyšetřování sleduje, když po nás například opravdu zoufale chtěla doložit zábory veřejných prostranství, zda je nám ve volební kampani v roce 2010 třeba neplatila dotyčná firma, protože nic jiného už nemohla najít. (Pro pořádek: žádné zábory jsme vůbec neměli, pro politické shromažďování nejsou třeba.) Že policie samozřejmě nezačala celou věc vyšetřovat sama od sebe, ale na podnět velmi konkrétních lidí, snad není ani nutné dodávat.

Prosáknuvší komplot jsme uvnitř hnutí řešili už v roce 2011. Dnes se jeví zjevnou chybou, že jsme se spolehli na spravedlnost, na nezávislost policie, a nevyšli jsme s plánovanou kauzou na veřejnost dříve, než se ta absurdita stala realitou. Aspoň ta MF DNES otiskla po prvním Thomově obvinění v září 2012 rok starý rozhovor, kde pomstu předpovídá.

Mafiánská nahrávka

Řešili jsme to i u primátora v kanceláři – odkud také pocházejí „tajemné“ nahrávky, zveřejněné na podzim 2012, o nichž se rovněž „tajemný“ zdroj pokoušel naznačit, že pochází z našeho středu. Další snaha rozeštvat nás, vycházející z předpokladu, že jsme stejná sbírka kariéristů jako třeba Věci veřejné, co si navzájem nedůvěřují, lezou vzhůru po zádech ostatních a přitom se nahrávají.

Omyl. Občané pro Budějovice jsou normální slušní lidé, žádná mafiózní organizace loutek řízených kmotrem, co poctívá své věrné brežněvovskými hubany na uvítanou. Žádní kariéristé, ale obyčejní lidé, kteří myslí vážně to, co říkají i dělají. Důvěřujeme si a nenahráváme se. Jak se ostatně vzápětí potvrdilo, když byla v lednu 2013 v primátorově pracovně nalezena štěnice, která tam byla bůhvíkolik let.

Otřesná mafiánská praktika, jako je nezákonné odposlouchávání představitele statutárního města, ovšem policii nezajímá a za více než rok od objevení nahrávacího zařízení nic „nevyšetřila“… Náhoda? (Přitom by stačilo položit si pár jednoduchých otázek. Kdo má největší zájem na informacích z primátorovy pracovny? Kdo je asi tak nejlépe zpeněží nebo zneužije? Kdo z pracovníků magistrátů má časově neomezený přístup do budovy, aby bylo možné štěnici v klidu namontovat? Kdo je čí kámoš? Jenže k hledání odpovědí musí existovat ochota vůbec se ptát…)

Věta z nahrávky „tajemného původu“, vytržená z kontextu i času (Kdy byl záznam pořízen? Proč je tak krátký, když by přece mohl odkrýt mnohem více?), má naznačovat, že Bit Servis nám nějaké peníze opravdu dal. Ale ona ve skutečnosti jen říká, že primátor to chce pro jistotu ověřit, protože kdyby to byla pravda, měli bychom opravdu problém. Jenže nemáme. Protože Bit Servis nám nikdy žádné peníze nedal. (Ostatně, seznam všech dárců našeho hnutí jako jediný budějovický politický subjekt zveřejňujeme na našem webu – viz záložka Hospodaření.) Nejedná se o policejní odposlech, který má něco dokazovat a sloužit spravedlnosti. Je to pečlivě dávkovaná zločinná nahrávka, která má vytvářet zdání a sloužit velmi soukromým zájmům.

Přestože spojitost mezi HOPB a Bit Servisem existuje jen v hlavách nenažraných vepříků, co byli odstaveni od koryt, policie se zcela „náhodou“ přesně těmito úvahami ve svém vyšetřování řídí.

 Pražská mezihra

V Praze se primátor Bohuslav Svoboda snaží chránit zájmy hlavního města a jeho občanů-daňových poplatníků v kauze Opencard. Reakce: obvinění. Nikoli primátora Béma a jeho chlapců ve špičatých botách z Mafiánského (pardon, Mariánského) náměstí, kteří Pražany do kletby zvané Opencard uvrhnuli. Ale obvinění těch, kteří se pokusili zachránit, co se dá, v rámci závazných smluv a pravidel. A vyšetřuje to jihočeská kriminálka. Náhoda?! Jako kdyby si „své“ policajty kmotři půjčovali… KONEC MEZIHRY.

Hnůj přitéká z Modrého domu

Tohle všechno výše uvedené je ale dobře známé. Teď se pro dotvoření nechutně hutného obrazu ponoříme do opravdových hlubin.

A opět zdůrazňuji: Varoval jsem vás.

Na Thomu se toho totiž kromě „Bit Servisu“ chystalo více.

Už během roku 2010 jsme se dozvídali, že má být v jeho počítači objeven velmi závadný a společensky nepřípustný obsah. Nakonec to ale byla asi příliš velká špína i na její původce, takže ji raději nevypustili. Tedy skoro, nakonec to vykecali.  Na zasedání zastupitelstva Českých Budějovic 10. března 2011 uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Vladimír Brůha, kterého kdysi slušní členové ODS bláhově považovali za určitou naději na změnu a obrodu:  „Myslím si, že zrovna Vám, pane primátore Thomo, nemusím vysvětlovat, jak jsou tyto věci zneužitelné. Vycházím z informací z médií, zhruba z času před rokem, možná rokem a půl, kdy policie ve vašem notebooku objevila dokumenty, jejichž přechovávání je trestné a nepatří do slušné společnosti, a tyto dokumenty Vám tam někdo podstrčil.“ (doslovný přepis ze zvukového záznamu, bod 22) Diskuse zastupitelů, úsek začínající ve 14:45:06 hodin, v záznamu začíná příslušná pasáž v čase 5:39:53)

Vzápětí zaraženě zmlknul a viditelně mu zrudly uši, když si uvědomil, že tuhle kauzu jeho bratři v knížecím triku vlastně nevypustili a že právě veřejně potvrdil, že se chystala. Policie samozřejmě žádný počítač primátorovi nezabavovala, nic v něm nehledala a nenašla a v médiích se o něčem takovém nepsalo. Tahle „kauza“ vznikla a byla evidentně široce propírána pouze uvnitř ODS.

Další špína: Juraj Thoma, přestože je dlouhá léta ženatý, má být podle jiné pomluvy údajně homosexuál a z funkce primátora zneužívat strážníky městské policie. (Jako by být homosexuálem mělo být něco špatného. Styďte se, kdo něco takového tvrdí!) Ani to naši zapšklí vepříci nakonec veřejně nevypustili. Ale v jejich řadách tyhle pokradmu troušené kecy slouží ke vzájemnému obveselení. Jako zastupitel sedící v poslední řadě mám velmi dobrý přehled o tom, co se děje v zasedací místnosti zastupitelstva. A někteří lidé nemluví tak tiše, jak si myslí. Takže jsem ke svému hlubokému znechucení byl svědkem následující scény.

Zasedání zastupitelstva, 12. prosince 2013. Juraj Thoma se vrací na místo předsedajícího a rozverně legračním způsobem povídá k zastupitelům (nudná zasedání je třeba občas prosvětlit nějakým tím humorem): „Já se omlouvám, musel jsem si odskočit a vzít prášíček na hlavu, ne že bych byl blázen, ale mám rýmičku a dost mě to bere.“  Načež se František Jelen z přední lavice obrací dozadu k Martinu Kubovi a praví: „Aby se nám nerozkýchali městský policajti.“ A oba se tomu „výbornýmu fóru“ bodře zasmějí, zatímco mně se chce zvracet.

Kdysi podle knihy politologa Zdeňka Mlynáře zlidověla fráze „Mráz přichází z Kremlu“. Dovolte mi ji aktualizovat a parafrázovat: Hnůj přitéká z Modrého domu.

Prezident bakalář Kašpárek a zlodějka Lišková

Kydání špíny na Občany pro Budějovice je ovšem soustavné a netýká se jen předsedy hnutí.

Ondřej Kašpárek, Budějovice kulturní, příprava Podkladu pro zpracování strategie rozvoje kultury v roce 2011. Kultura byla dlouho v Budějovicích cosi trpěného, prioritou bylo nalévat peníze bafuňářům z Mountfieldu anebo prát je přes stavební firmy. My ale považujeme kulturu za základ. Zcela vážně za základ civilizace, protože kultura kultivuje, inspiruje a podporuje rozvoj osobnosti a významně se podílí na růstu společnosti. Proto jsme chtěli posunout vnímání kultury a její rozvoj na vyšší úroveň. Sdružení Budějovice kulturní za 205 tisíc korun vytvořilo dokument, který neměl jen 15 úvodních stránek, jak omílají (už je to únavné, tak si domyslete kdo), ale dalších 160 stran nashromážděných zajímavých poznatků, nápadů a podnětů. Dokument, který do té doby neměl v Českých Budějovicích, co se týče hloubky a rozsahu, obdoby.

Těch 205 tisíc rozhodně nedostal samojediný „prezident bakalář“ Kašpárek, jak ho se svým zdvořilým hulvátstvím opakovaně tituloval mistr demagogie Martin Kuba při svém vystoupení na zastupitelstvu 15. září 2011. 205 tisíc korun stála příprava celého dokumentu – uspořádání průzkumů, netradičních workshopů a diskusních setkání, na nichž navíc spousta lidí dělala zadarmo, jen z čirého nadšení, že se ve městě konečně začíná něco dít. Viz rozpočet projektu. Samotná odměna Ondřeje Kašpárka (který mimochodem není členem našeho hnutí) činila 59 500 Kč za celkem 476 hodin práce (tzn. cca 125 Kč/h) včetně finálního zpracování téměř 200 stránkového dokumentu. Přesto ignoranti melou stále dokola svou verzi o přeplácení údajně nevzdělaného studenta za 15 stránek textu.

Bára Lišková, bývalá produkční Jihočeského divadla a předsedkyně kulturní komise. „Kauza“ špatného vyúčtování dotace na pouliční divadlo v roce 2012. Bára jako představitelka spolupracujícího divadla udělala formální chybu a špatně vyúčtovala spolupráci lidí z Jihočeského divadla na představení Bash Street Theatre Company z Velké Británie. Nikoli samotnou dotaci, na níž to vůbec nemělo vliv. Město nebylo poškozeno, nikdo se nemohl obohatit, jen byla špatně vyčíslena jedna formální položka o vlastní vynaložené práci. Daniel Turek (ODS), bývalý předseda kulturní komise (ten, co se v Horké Vaně ožralý pod obraz popral se servírkou a policie ho v alkoholickém rauši naháněla po městě), to ovšem s posvěcením svých pánů nafouknul do takových rozměrů, že z Báry Lišků udělal zlodějku. Z obyčejného lidského pochybení, z něhož nikdo neměl prospěch ani škodu, se prostě vyrobil kanón ostřelující celé HOPB. Podotýkám, že pochybení bylo přiznáno a napravenoKdyž uděláme chybu (a kdo je nedělá?), přiznáme ji, nesnažíme se ji zamést pod koberec, ale napravit ji.

Obě tyto nesmyslné „kauzy“ lidé, kteří jsou sami přímo zodpovědní za bordel v ROP Jihozápad nebo městské a krajské „losovačky“, stále a stále uvádějí jako jakýsi důkaz naší zkorumpovanosti a podlosti.

Nic jiného nemají, než jedno zaškobrtnutí a jednu totální překroucenost, ale přesto k tomu dodávají neurčité věty jako „Nyní až příliš často dochází k situacím, kdy o přidělení dotace rozhoduje kamarádství s někým z vedení radnice, případně ochota přispět panu Thomovi na volební kampaň.“ nebo „Toto je pouze vrchol ledovce. Občan, který není lhostejný, si vzpomene na další a další případy.“  Občan si samozřejmě na nic vzpomenout nemůže, protože i ten vrcholek ledovce existuje jen a jen v myslích nebohých hlubockých pašíáků.

Nebohý sport

Jako pořádně pokroucená hůl k bití třídních nepřátel se ale hodí i jiné „kauzy“.

Centrum halových sportů, 2012-2013. Chtěli jsme pro Budějovice mimořádnou stavbu. Chtěli jsme, aby taková stavba vzešla z otevřené soutěže mnoha architektonických nápadů. Nechtěli jsme zadat zakázku jednomu architektovi a jedné stavební firmě bez otevřeného řízení, jak to plánoval kdysi náměstek František Jelen, když studii na dostavbu sportovní haly zpracovala společnost, úzce spojená s podnikatelskými aktivitami firmy Jelen Development. Máme zájem na tom, aby Budějovice měly funkční a přitom zajímavou stavbu. Nemáme zájem na tom, aby při lití betonu něco odteklo k nám. Kdo celou seriózní soutěž – pořádanou podle pravidel České komory architektů a s převahou odborníků, nikoli politiků, v porotě – obrátil ve frašku, jejímž výsledkem je, že Budějovice, a už vůbec ne volejbalisté z Jihostroje, ani florbalisté, ani jiní sportovci z neprofesionálních klubů nakonec nemají NIC? Už je úplně trapné to opakovat. Jděte se na to zeptat chytráků do Modrého domu.

Hokej, 2013. Fakt jsme nechtěli cpát peníze do bezedného chřtánu vyděračských bafuňářů z Mountfieldu napojených na ODS. Oni se rozhodli odejít. S tou volbou město nemohlo nic dělat, HC Mountfield byl soukromá, nikoli městská firma. Takže zdrhnuli do Hradce Králové i s místními odchovanci a k tomu vytunelovali i budějovické mládežnické sdružení. Za aktivního přispění člena ODS, nazývaného hokejovými fanoušky důvěrně PZT. My jsme rádi, že můžeme fandit Motoru. Ale přesto musíme poslouchat licoměrnosti od Martina Kuby, jak Juraj Thoma „nechal odvézt kostku z Budvar arény“, a od Františka Jelena hraběcí knížecí rady, že jsme jeho kámošům z Mountfieldu měli z peněz daňových poplatníků nalévat více, protože to je prý podpora hokeje, a pak by prý možná neodešli. A že prý na kulturu jde 100 milionů a na sport nula, což opakuje znovu a znovu, asi aby umořil osla. Přitom je to nesmysl, protože tenhle populistický argument srovnává nesrovnatelné a navíc je opravdu ohavně lživý. Sport jako celek je v Českých Budějovicích dlouhodobě podporován více než kultura. I ten profesionální sport je nemálo podporován výhodnými pronájmy městských sportovišť. Ale chápu, že to nejsou peníze, „co tečou“, a proto pro agitátory profisportu jaksi nejsou zajímavé.

Překážka, co je třeba odstranit

Přestože jsme jako Občané pro Budějovice zavedli zveřejňování městských smluv, přestože jsme zavedli elektronické aukce na veřejné zakázky, přestože jsme ještě před zákazem „losovaček“ odmítli tento institut používat, přestože jako jediná politická strana v Českých Budějovicích zveřejňujeme své výroční zprávy a podrobné vyúčtování volebních kampaní včetně dárců (viz záložka Hospodaření na našem webu) – přes to všechno jsme právě my označováni za největší zloděje a podvodníky.

Proč? Protože jsme největší překážka, kterou je třeba umazat tak, aby splývala se svinstvem, ve kterém je Bratrstvo špinavé pracky zvyklé se rochnit. Snaží se ukázat, že jsme stejní špinavci jako oni. Nic jiného jim nezbývá. Protože už nemají co nabídnout. A jiné metody „politického boje“ neznají. Kriminalizace protivníků, manipulace v médiích, pomluvy, kydání špíny, to vše považují za normální. Včetně využívání služeb estébáků, kteří pro ně vydávají časopis, který se tváří jako nezávislý.

Svobodně vyslovený názor a proti němu postavený jiný, mezi nimiž si má občan vybírat, což považujeme za podstatu politiky, neuznávají. Politika je pro ně bahništěm, z něhož mohou kolem sebe stříkat špínu, aby odradili lidi s čistými úmysly, nikoli střetem idejí, soupeřením postojů a osobností. A už vůbec ne usilováním o lepší svět a život lidí kolem sebe. To je nezajímá, jim vyhovuje prohnilost, spolupráce s křiváky a pomlouvání slušných lidí, kteří jim chtějí jejich hrabavou idylku narušit.

Lůza na internetu ovšem kydání špíny nadšeně přitaká a řve o věšení na kandelábrech. A Bratrstvo špinavé pracky se tetelí radostí, jak se záštiplné dílo daří. To všechno ale nejvíce vypovídá o nich samotných. Ubožácích…

Jenže občan na rozdíl od lůzy přemýšlí, pochybuje, hodnotí, používá rozum a nenechá se vláčet emocemi. A vytváří si názor.

Věřím, že v Českých Budějovicích je více občanů než lůzy.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.