literatura, historie, politika

Dostane se předseda ODS do sněmovny?

Jihočeskou kandidátku ODS do poslanecké sněmovny povede Martin Kuba, utéct do jiného regionu, kde ho tolik neznají, se mu nepovedlo. Poprvé v životě tak bude usilovat o zvolení čelem k voličům, neschován za zády někoho jiného (2006 Thoma, 2008 Zahradník, 2010 Brůha). Jsem na to opravdu zvědav. Podle mne je totiž dost vysoká šance, že se do sněmovny vůbec nedostane. Právě proto, že kandiduje v jižních Čechách, kde ho znají až příliš, kroužkování je tak snadné…

Důsledky Kubova působení na jihočeskou ODS velmi výstižně popsal Jakub Kalenský na České pozici v článku Martin Kuba kráčí na jatka. V posledních – krajských volbách roku 2012 – dostala jihočeská ODS něco přes 12% hlasů. Zhruba tolik v parlamentních volbách 2010 dostali na jihu Čech bolševici a získali 2 poslanecké mandáty. Věci veřejné s desetiprocentním výsledkem získaly jednoho poslance. Nikdo jiný v roce 2010 méně a přitom nad pět procent neměl. Jak dochází ke tříštění politické scény, má letos šanci dostat se přes pětiprocentní metu více stran a s rozdělováním mandátů to může ještě více zamíchat, byť menší strany jsou oproti větším ve volebním systému poněkud kráceny. Každopádně, pokud se nestane zázrak, ODS získá v jižních Čechách nejspíše jeden nebo dva mandáty. A dokonce třeba ani žádný, jestliže efekt zmara Kuby zapůsobí obzvláště silně.

„Kroužkovací“ hranice pro zohlednění preferenčních hlasů je 5%. A čím méně hlasů strana získá, tím snazší je tuto hranici překročit. A teď si vezměte, že na kandidátce ODS jsou takové persony jako oblíbený a úspěšný hejtman Jan Zahradník nebo mediálně známý sexuolog Jaroslav Zvěřina. Kteří navíc v tvrdém jádru voličů ODS, stále ještě loajálních srdcařů, kteří jí to tam ještě jednou hodí, symbolizují staré dobré časy ODS, kdy to byla úspěšná a vážená strana se skutečným programem a skutečnou, nikoli papírově-černodušní členskou základnou, která dnes slouží už jen jako výtah vzhůru „mladým a nadějným“ Kubova typu. Martina Kubu klidně mohou tito dva, ale i jiní přeskočit, a na něj už žádný mandát nezbyde. Pokud ODS v jižních Čechách uhraje jen jeden mandát, je tento scénář ještě pravděpodobnější.

Martin Kuba si tak opravdu velmi reálně může připsat historický primát předsedy ODS, který se nedostal do sněmovny. Pokud v ODS ještě fungují nějaké normální, sebezáchovné mechanismy, bude to na celostátní úrovni znamenat Kubův konec. Žádná škoda. Ale vykastrovaná jihočeská organizace, jejíž většina členstva (českobudějovická sdružení zásobená „brigádníky“ dodanými Dlouhým, Dvořákem a Blažkem) je imaginární, ho určitě zase podrží, jako po všech porážkách předtím. Dokud don Pablo nezavelí. Což možná vůbec nezavelí, protože ho nějaká ODS jako neperspektivní podnikatelský nástroj dost možná může přestat zajímat. Protože služby kmotrů Dlouhého ražení jsou velmi žádány v novém mocenském centru – Hradu.

Do té sněmovny se ale Kuba přece jen může dostat, i kdyby nebyl zvolen. V českobudějovickém zastupitelstvu odstoupili tři zastupitelé za ODS, aby se nezvolený Kuba jako náhradník stal zastupitelem.

Upřímně řečeno, jsem dost zvědavý i na kampaň ODS. Martin Kuba se svými manažerskými příručkami, řečnickými schopnostmi, energičností, sebevědomím a ambicemi nepochybně považuje sám sebe za schopného manažera a úkol zachránit ODS před pádem je pro něj výzvou. Jenže jeho dosavadní výsledky ve výkonných funkcích (radní Českých Budějovic, vicehejtman Jihočeského kraje a ministr průmyslu a obchodu) svědčí spíše o schopnosti kšeftařit v zákulisí než odvádět skutečnou práci, ze které by občané měli prospěch. Čili se není moc čím chlubit, co voličům nabídnout.

Problémem konkrétně jihočeské kampaně ODS může být i Kubovo osobnostní založení. Nikdo, kdo s ním nějakou dobu pracoval nebo se s ním i jen krátce setkal, vám neřekne: to je strašný sympaťák, férovějšího, upřímnějšího, dobrotivějšího a inspirativnějšího člověka jsem v životě nepotkal. Záliba v zákulisních čachrech a mstivost Martina Kuby ve všech posledních kampaních dovedly jihočeskou ODS k předvolebnímu vyřizování osobních účtů a pouhému kydání špíny na protivníky bez nabídky jakéhokoliv vlastního pozitivního programu, který se většinou omezil jen na pár obecných tezí (protože nějaký program by politická strana přece jen mít měla, že?).

PS: Jak to, že za jihočeskou ODS už nekandiduje dvojka kandidátky z roku 2010, úspěšný, pracovitý a schopný podnikatel a poslanec – Václav „D3“ Baštýř??? :)

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.