literatura, historie, politika

Deset knih, které nejvíce ovlivnily můj život

Nemám rád řetězové hry na Facebooku, ale o knihách k smrti rád mluvím a píšu. Takže když mne Petr Kubát vyzval, aby se o svou desítku podělil, rád jsem přijal, jen už jsem to neposlal dál. A jaké jsou tedy ty mé vyvolené, milované a inspirující?

Knihy jsou řazeny chronologicky. Je zvláštní, ale příznačné, že většinu jsem přečetl na střední, v době dospívání a hlavního formování osobnosti.. Jen Letce s Davidovou hvězdou a Moji matku cizineckou legii už na základce, Římské právo v devatenácti a Laskavé bohyně před pár lety. Za opravdu zlomové považuji Dějiny 20. století a Vladaře.

1) M. Halperin, A. Lapidot: Letci s Davidovou hvězdou

Tolik válek, proti všem a všechny vítězné. Co je to proboha za zemi? Aneb mé objevení existence státu Izrael prostřednictvím příběhů bojových pilotů a počátek mé fascinace příběhem Státu Izrael a vůbec celou historií židovského národa. Z dalších zajímavých knih na téma Izraele doporučuji Exodus od Leona Urise, Dějiny židovského národa od Paula Johnsona a Start-up Nation od D. Senora a S. Singera

2) Karel Hora: Moje matka cizinecká legie

Pochopení toho, co znamená být vojákem. A uvědomění si, že já jim nikdy být nemohu. Ale že k takovým jako Hora budu vždycky chovat obdiv. A chovám ho i k našim současným vojákům, kteří bojují v Afghánistánu i jinde.

3) Paul Johnson: Dějiny 20. století

V mých sedmnácti to bylo potvrzení zatím neurčitého tušení, že socialismus je ve všech svých podobách (fašismus, nacismus, komunismus, demokratický socialismus) prostě špatný. Vždy znamená omezování svobody, plýtvání a nefunkčnost. Jen se jeho jednotlivé druhy mírou své špatnosti. Na příběhu 20. století to výtečně Johnson dokládá. Doporučuji od něj rovněž Dějiny amerického národa, Zrození moderní doby a Nepřátele společnosti.

4) George Orwell: 1984

Bez komentáře.

5) Niccolo Machiavelli: Vladař

Kniha, která vůbec není machiavelistická, nihilistická a amorální. Jen realisticky popisuje svět a lidi, jací jsou (a textem probleskuje autorův smutek nad tou skutečností). A obsahuje moudrost platnou do dneška, byť byla sepsána před pěti sty lety.

6) Mika Waltari: Egypťan Sinuhet

Smutek nad smutek a přece láska na první pohled a začátek řady dalších krásných zážitků, z nichž mám nejraději Krvavou lázeň a Šťastnou hvězdu. Ale Sinuhet byl první. Dodnes jsem ho přečetl asi pětkrát.

7) Bible

Starý zákon jsem přečetl kvůli zájmu o židovské dějiny, Nový až o několik let později. Jsem totiž ateista a v žádného Boha ani jiné nadpřirozeno absolutně nevěřím. Ale judaismus a křesťanství jsou úžasné etické systémy a především díky nim jsou Evropa a celý Západ tou lepší částí světa. Nečiň jinému to, co nechceš, aby činil tobě. Všichni lidé jsou nedokonalí a dokonalí nikdy nebudou (protože přece jenom Bůh je dokonalý). Je třeba se s nedokonalostí jejich vlastní i jejich výtvorů (třeba státních zřízení) smířit a přistupovat k nim realisticky, střízlivě, shovívavě, ale s respektem, s vědomím, že všichni děláme chyby. Ale nedosažitelnost dokonalosti neznamená, že se o ni nemá celý život alespoň usilovat. A přestože Ježíš byl jen jedním z mnoha dobových jurodivých proroků potulujících se tehdejší římskou Palestinou, v „literárním“ zpracování jeho příběhu a v jeho vzetí hříchů ostatních na svá trpící bedra je cosi nevýslovně krásného a dojemného. Doporučuji o té době romány Quo vadis od Sienkiewicze, Jeho království a Nepřátelé lidstva od Waltariho a Iosepha Flavia od Feuchtwangera.

8) J. Kincl, V. Urfus, M. Skřejpek: Římské právo

Právnická učebnice z mé studijní epizody na PF UK, díky níž jsem si uvědomil, jak úžasnou civilizaci Římané stvořili a jak strašně důležité jsou pro fungování státu dobré a praktické zákony. Na střední jsme ještě v duchu marxistické historiografie brali z Říma hlavně bratry Grakchy a pak leda tak Caesara a Octaviana. Díky Římskému právu jsem objevil mnohem větší hlubiny a zamiloval se třeba do Plútarcha či Polybia a moje antická knihovnička se neustále utěšeně rozrůstá. Římský odkaz jsou spolu s křesťanstvím dva ze tří základních kamenů evropské civilizace, té nejlepší, jaká kdy byla. A jaký je ten třetí? Slavjanofily asi šmejkne, ale germánská civilizace se svým kmenovým systémem a zvykovým právo, které položily základy feudalismu, absorbovaly dva základní kameny předchozí a díky germánské expanzi je rozšířily je. A přitom latentní rovnostářství v germánském kmenovém systému obsažené umožnilo přerod feudalismu v to, co máme dnes.

9) Winston S. Churchill: Mé životní počátky

Rule Britannia! Konzervativní imperialista s citem pro demokracii účastnící se v mládí koloniálních válek, kdy duchem doby bylo „břímě bílého muže“, aby poté, co Evropa ve Velké válce promrhala svou příležitost udělat lepší místo z celého světa, jako starý muž ten lepší svět zachránil aspoň pro Evropu. Mám od něj rád Dějiny anglicky mluvících národů či Světovou krisi 1911-1918, ale ke grandiózní Druhé světové válce jsem se ještě nedokopal. O Churchillovi jsem rovněž nedávno četl výbornou knihu od Carla d’Este Válečný vůdce – Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945

10) Jonathan Littel: Laskavé bohyně

Uvědomění si, že ani nacismus nebyl obrovský monolit s jednotnou vůlí, ale především a pořád společenstvím lidí, kteří pod záštitou ideologie nakonec především vždy dbají na svůj osobní prospěch. A děsivý popis hrůz druhé světové války surrealisticky namíchaný se sexuálním podtextem. Viz moje recenze.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

13. 5. 2020

Hledá se ministr financí. Loajální a s angličtinou


13. 5. 2020

Bez americké pomoci bychom válku nevyhráli, přiznali pak Stalin i Žukov


13. 5. 2020

Novináři v Babišových službách vytvořili falešný obraz vládních úspěchů


12. 5. 2020

Bídný účet vládní pomoci


12. 5. 2020

„Náš“ maršál Koněv? Temná postava dějin 20. století


8. 5. 2020

75 let od konce 2. světové války: Několik poznámek o relativitě dobra a zla v dnešním světě


7. 5. 2020

Příjezd Rudé armády do Prahy byl stejnou tragédií jako příjezd Wehrmachtu


7. 5. 2020

Plesl prodá 30 tisíc, Tabery neklesá a kdo je spokojen. Jak koronakrize dopadla na česká média


6. 5. 2020

Státem sponzorované zabíjení a zastrašování jsou součástí ruské strategie


6. 5. 2020

Zpráva obnažuje Babišův systém: Státní úředníci kolektivně kryjí jeho dotační byznys


5. 5. 2020

Klam a manipulace vlády aneb Když Pětadvacítka je vlastně Pětistovka


1. 5. 2020

Povinné roušky jsou symbolem diktatury hlouposti


21. 4. 2020

V zemi buranismu, roušek a rozestupů


15. 4. 2020

Kdo se vzdá svobody na čas, vzdává se jí navždy


15. 4. 2020

Twitter v rukou psychologů: Lingvistické markery deprese


14. 4. 2020

Státní služba jako holding


9. 4. 2020

Očima libertariána: Jak by tady mohlo být krásně...


8. 4. 2020

Diktatura národního zdraví a stát jako základna Agrofertu


3. 4. 2020

Stát vyvolal orkán. Podnikatele odhodil na druhou stranu hráze


2. 4. 2020

Tohle není konec, který si kdokoliv představovalvíce...