literatura, historie, politika

Co pod stromeček? Třeba knížku s mojí povídkou

Reklamním titulkem bych rád upozornil na svůj nedávný malý literární úspěch. Vůbec poprvé mi vyšla povídka vytištěná v regulérně prodávané knize.

O železnou rukavici lorda Trollslayera 2008

Drakobijci_X

S povídkou Daleko na východě ze světa Hájemství Sedmi jsem se zúčastnil letošního ročníku soutěže s předlouhým názvem O železnou rukavici lorda Trollslayera. Konečně. Chystal jsem se na to totiž už několik let, především proto, že pořadatel soutěže a nakladatel Michael Bronec vydává soutěžní sborník Drakobijci, kde obvykle bývá 10 nejlepších povídek. Literární génius nejsem, ale na nejlepší desítku jsem si věřil. Stalo se. Skončil jsem na 8. místě a dostal se tak do jubilejního desátého sborníku, kam Michael mimořádně zařadil celých 14 soutěžních povídek. Dokonce jsem inkasoval svůj první literární honorář v životě.

Bližší informace o sborníku a kompletní výsledky soutěže se můžete dozvědět na této stránce Michaelova nakladatelství Straky na vrbě, jsou tam mimojiné také komentáře a doporučení čtenářů. Recenze a další ohlasy najdete rovněž na mých stránkách pod záložkou Publikace.

Vyhlášení výsledků soutěže na Miniconu 15. listopadu v Městské knihovně v Praze byla velice příjemná a strašně milá záležitost, čímž chci poděkovat organizátorům a moderátorům. Na pódiu postupně defilovali všichni autoři, s potěšením mohu konstatovat, že třasot hlasu při veřejných vystoupeních již ovládám, nicméně na třasotu kolenou ještě musím zapracovat.

Padla též na mne otázka, zda neuvažuji spíše o psaní historické fantasy, když jsou reálie smyšleného světa Barbara & Poutníka tak blízké těm našim historickým. Psal bych, jenže si příliš vážím historie a faktů a nechci patřit k těm fantasáckým pisálkům, kteří historickou neznalost a své překrucování reality i reálií omlouvají tím, že je to přeci fantasy, a tak to může být vlastně jakkoliv. (Pak je ovšem otázkou, proč tedy vůbec historickou fantasy píšou, když s historickou realitou nemá nic společného…)

Nicméně, protože se podobné otázky ozvaly i z mého nejbližšího okolí, a dostal jsem nabídku přispět povídkou do fantasy sborníku, jehož nosným tématem bude řeka Vltava, začal jsem na jedné historické fantasy pracovat. Bude z doby Karla Velikého a bude se odehrávat mezi slovanskými Doudlebany tady u nás na jihu. Objeví se tam i kmen Čechů, Avaři a také jeden Radhani. Tak se těšte.

O nejlepší fantasy 2008

Kromě Trollslayera jsem se s další povídkou Vyhnanci zúčastnil též soutěže O nejlepší fantasy. Původně byla určena do Trollslayera, jenže mi neustále bobtnala pod rukama, až překročila povolený rozsah. Tak jsem tedy do Trollslayera urychleně napsal Daleko na východě (odehrává se v roce 1162, zatímco Vyhnanci v roce 1184) a Vyhnance poslal do této soutěže.

Ovšem v tomto případě není čím se chlubit. Organizátoři této soutěže nezveřejňují celkové pořadí, ale jen nominují užší okruh lepších autorů na vítězství. Takže jediné, co vím, je, že jsem nominován nebyl, ale jak jsem se v celkovém poli umístil, netuším.

Povídku jsem si poté ještě přečetl a našel tam dost věcí, které by mohly vyznít lépe, a s odstupem se nedivím, že nijak nedopadla. Takže ji přepracuji a asi to s ní zkusím ještě někde jinde. Budete si na ni tedy muset také počkat, ovšem podstatně déle než na Daleko na východě.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.