literatura, historie, politika

České Budějovice před čtyřmi sty lety

Před týdnem jsem si u přepážek českobudějovické radnice všimnul neznámé vitríny – zvědavě jsem se přiblížil a zjihnul. Před sebou jsem měl dvoumetrový keramický model Českých Budějovic zobrazující jejich podobu v 17. století.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJediný model svého druhu vytvořil v roce 1957 keramik Slavomír Bláha podle historických maleb města – vycházel především ze známé veduty Jana Willenberga z roku 1602 (vůbec nejstarší zobrazení města), ale evidentně i z dalších, protože součástí modelu je i barokní opevnění, jež ve Willenbergově době ještě neexistovalo. Model má rozměry 206×215 centimetrů a radnice si ho zapůjčila od Jihočeského muzea. Najdete ho ve vchodu č. 3 do historické budovy radnice na náměstí Přemysla Otakara II. – v přízemí.

Model nezobrazuje všechny domy ve městě, ale pouze hlavní budovy – i nad těmi však srdce milovníka historie a Českých Budějovic zaplesá. Model je totiž skvělý v tom, že zachycuje podobu města před velkým požárem v roce 1641, který zničil 2/3 budov. Naleznete na něm tedy původní podobu katedrály svatého Mikuláše nebo původní renesanční radnici.

Co mne však jako milovníka vojenské historie potěšilo nejvíce, je kompletně vymodelovaný hradební systém. České Budějovice mají smůlu, že se zde na rozdíl od jiných měst zachovaly pouze malé zbytky hradeb, které každému historickému městu dodávají skvělou atmosféru. Model hradby zachycuje v jejich největším rozmachu za třicetileté války, kdy bylo gotické opevnění, doplněné v 15. a 16. století o druhou parkánovou hradbu a pozdně gotické barbakány, ještě rozšířeno o barokní raveliny.

Pro ty, co mají smůlu a v Českých Budějovicích nebydlí nebo nebudou mít cestu na radnici, jsem připravil alespoň krátkou powerpointovou prezentaci, v níž vám model přiblížím. Najdete ji na www.slideshare.net.

Willenbergova veduta z r. 1602, nejstarší zobrazení Českých Budějovic.

Willenbergova veduta z r. 1602, nejstarší zobrazení Českých Budějovic.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.