literatura, historie, politika

Bojkot olympiády – s křížkem po funuse

To je ale najednou pozdvižení kolem olympiády. To se všichni kasají, jak do Pekingu nepojedou. Trochu zpozdile, ne? Problém je v tom, že olympiáda v Číně se přece vůbec neměla konat!

Půl roku před olympiádou, kdy se už nic nemůže změnit, kdy bojkot sportovců poškodí jenom sportovce a bojkot politiků neodradí tisíce sportovních fanoušků od návštěvy Číny, se najednou začají zvedat hlasy, jak je olympiáda v Číně špatná (paradoxní je, že nebýt Tibeťanů, kteří se v březnu vzbouřili a upoutali pozornost světových médií, bylo by ticho po pěšině).

Třeba dnes Evropský parlament (proč se tento konzultační orgán a nikoli zákonodárný sbor nazývá parlamentem, je mi záhadou) odhlasoval výzvu k bojkotu olympiády. Politici by prý neměli jet na zahajovací ceremoniál. Věřím tomu, že na bojkotu olympiády v jiném termínu trvat nikdo nebude, na to mají papaláši pohostinnost čínských soudruhů až moc rádi.

Premiér Topolánek si zase chce nechat svou účast odhlasovat vládou. Proč? Odvahu na to dát Mašínům medaili najde, ale o tomhle se sám nerozhodne?

Nejhorší je, že politická gesta nic nezmění. Olympiáda v Pekingu bude a bude velkolepá. Největší počet medailí získá Čína, která na olympiádu připravuje supersportovce už od útlého dětství. Statisíce diváků, kteří na hry přijedou, budou okouzleni moderností světové velmoci, perfektní organizací všeho, ochotou a usměvavostí obyvatel, prosperitou měst. Čína se zaskvěje v tom nejlepší světle a málokomu bude vadit, že ta záře je značně narudlá.

Bojkot je prostě hanebně zpozdilý, měl přijít už v době, kdy o konání olympiády v Číně rozhodoval Mezinárodní olympijský výbor, tedy v roce 2001. Tehdy se měly ozvat rozhodné hlasy proti. Protože už tehdy bylo jasné, že komunistický režim jako jakákoliv totalita zneužije sport ke své propagaci. Jako by to historie již nepotvrdila v Berlíně 1936 nebo v Moskvě 1980. Dnešní bouření je už zpozdilé a mnoho nezmění. Tehdy by dopředu avizovaná neúčast možná Číňany přimáčkla ke zdi a přiměla alespoň k nějakým ústupkům.

I když na druhou stranu, aspoň že se dnes něco děje. Lepší než mlčení jako celou dobu předtím.

Jen bych si ještě přál, aby olympijští bafuňáři sklapli a přestali mlít o tom, že na olympiádu politika nepatří, tudíž by sportovci neměli činit žádná zbytečně rušivá gesta, třeba vytahovat tibetské vlajky, a tak podobně. Tahle upozornění by ovšem členové MOV a národních olympijských výborů měli směřovat spíše k Číňanům, protože olympiáda se určitě neodehraje bez rudých vlajek, portrétů Velkého kormidelníka a zpěvů oslavujících moudrou a věčnou Čung-kuo Kung-čchan-tang.

Takové zmoudření od lidí, kteří Číně olympiádu přiřknuli, však neočekávám. Ostatně co čekat od spolku, který o pořádání her rozhoduje hlavně podle namaštěných kapes, jak se provalilo při přípravě ZOH 2002 v Salt Lake City. Když za olympiádu zaplatili i Američané, čínský režim postavený na korupci s tím nemohl mít sebemenší problém.

A co s tím můžeme udělat my? Moc ne – jen se bezmocně zlobit, bohužel.

I když tady u nás v jižních Čechách možná budeme olympiádu také bojkotovat a to dokonce hromadně, ať chceme nebo nechceme – protože v létě by se měl v rámci přechodu na digitální vysílání vypnout analagový signál ČT2 na vysílači na Kleť. Takže bez satelitu, kabelu nebo set top boxu ji nechytíme. Žádná škoda.

Ale také jen možná, poněvadž jsem zachytil zprávu, že se bude vypínat asi až po olympiádě. No, já na to v žádném případě čumět nebudu.

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

13. 5. 2020

Hledá se ministr financí. Loajální a s angličtinou


13. 5. 2020

Bez americké pomoci bychom válku nevyhráli, přiznali pak Stalin i Žukov


13. 5. 2020

Novináři v Babišových službách vytvořili falešný obraz vládních úspěchů


12. 5. 2020

Bídný účet vládní pomoci


12. 5. 2020

„Náš“ maršál Koněv? Temná postava dějin 20. století


8. 5. 2020

75 let od konce 2. světové války: Několik poznámek o relativitě dobra a zla v dnešním světě


7. 5. 2020

Příjezd Rudé armády do Prahy byl stejnou tragédií jako příjezd Wehrmachtu


7. 5. 2020

Plesl prodá 30 tisíc, Tabery neklesá a kdo je spokojen. Jak koronakrize dopadla na česká média


6. 5. 2020

Státem sponzorované zabíjení a zastrašování jsou součástí ruské strategie


6. 5. 2020

Zpráva obnažuje Babišův systém: Státní úředníci kolektivně kryjí jeho dotační byznys


5. 5. 2020

Klam a manipulace vlády aneb Když Pětadvacítka je vlastně Pětistovka


1. 5. 2020

Povinné roušky jsou symbolem diktatury hlouposti


21. 4. 2020

V zemi buranismu, roušek a rozestupů


15. 4. 2020

Kdo se vzdá svobody na čas, vzdává se jí navždy


15. 4. 2020

Twitter v rukou psychologů: Lingvistické markery deprese


14. 4. 2020

Státní služba jako holding


9. 4. 2020

Očima libertariána: Jak by tady mohlo být krásně...


8. 4. 2020

Diktatura národního zdraví a stát jako základna Agrofertu


3. 4. 2020

Stát vyvolal orkán. Podnikatele odhodil na druhou stranu hráze


2. 4. 2020

Tohle není konec, který si kdokoliv představovalvíce...