literatura, historie, politika

100:0 v kultuře proti sportu? Ne, 86,3:89,5

V létě se městem rozlétl a byl nejen ve sportovních diskusích tlačen argument, že město dává ročně 100 milionů korun na podporu kultury a na podporu sportu nula. Jen někteří říkali rovnou na „profesionálního sportu“, čímž však ten argument postavili na ještě nesmyslnější (ne)rovinu, protože srovnávat dotace pro neziskové subjekty a profesionální sportovní kluby, které jsou obchodními společnostmi založenými za účelem zisku, prostě nejde. Celá věc je složitější, jak už to bývá a jak demagogové rádi decentně opomíjejí, a celé heslo „100:0“ je podvodné.

V argumentech sečetli hlasatelé této teze částku, kterou město dává své příspěvkové organizaci Jihočeské divadlo, navázané přímo na svůj rozpočet, (stejně jako je dává stejně příspěvkovým školám nebo domovům pro seniory), jež činí cca 80 milionů Kč ročně, a částku v dotačním systému města (cca 4 miliony ročně). Chybějící miliony do stovky demagogové skromně opomíjejí a zaokrouhlují (za celou dobu této pofidérní diskuse se neobjevil jediný graf, který by stovku dokladoval).

Na druhé straně dělítka se prosportovní rozhořčenci zase dopustili odečtů, aby jim vyšla nula. „Opomněli“, že město stejně dává 6 milionů na sportovní dotace pro mládežnické a dětské oddíly (a od letoška dokonce 16 milionů), každoročně oceňuje úspěšné profesionální sportovce (volejbalisté za vítězství v extralize v posledních letech dostávali 500 tisíc) a hlavně dotuje ztrátová sportoviště, kde profesionální kluby platí přívětivé nájmy.

Takže jaká jsou reálná čísla? Jediná argumentačně přijatelná a na hlavu nepostavená možnost, jak „nadržování“ kultuře nebo sportu vyhodnotit, je shrnout veškeré výdaje v každé oblasti na jednu hromadu, sečíst je a ty dvě hromady porovnat.

Když tedy sečteme v obou oblastech všechny možné a myslitelné výdaje související s kulturou anebo se sportem (dotační programy, příspěvky na jednorázové akce, platby příspěvkovým organizacím města, přímou podporu profi-klubům, náklady na provoz kulturních a sportovních zařízení a budov), dostaneme se za poslední léta k této tabulce:

podpora-kultury-a-sportu-2000-2013

Od roku 2000 město věnovalo na kulturu 1 208,693 milionu korun a na sport 1 253,019 milionu. Přepočteno na roční průměr za sledovaných čtrnáct let to dělá 86,3 milionu ročně pro kulturu a 89,5 pro sport. Převedeno na podíl k celkovým výdajům rozpočtu vydává město ročně podle průměru za posledních čtrnáct let na kulturu 5,03% ze svého rozpočtu, zatímco na sport 5,41%.

Populistické 100:0 je zkrátka nesmysl, správně má být 86,3:89,5. Sport tedy vede, ne kultura.

Občané pro Budějovice považují sport za stejně důležitou součást společenského života jako kulturu. Na rozdíl od jiných nejsme takoví barbaři, abychom si dokázali představit město bez sportu, jako si ho jiní chtivě přejí mít bez kultury.

 

Milan Brabec (Občané pro Budějovice), zastupitel města

O mně


Budějčák, co má rád historii, literaturu a filmy, který čas od času i sám něco napíše a jemuž není lhostejné veřejné dění. více...

Z médií

Můžu s nimi třeba nesouhlasit, vztekat se nad nimi, nebo naopak spokojeně pokyvovat hlavou. Tohle jsou každopádně hodně dobré články, které mne zaujaly a které byste si mohli (nebo možná měli) přečíst taky.